Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'e 2 dev banliyö

Giriş Tarihi: 2.1.2014
GAZİANTEP'E 6 milyon metrekarelik alanda kurulacak 2 büyük banliyö geliyor. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, kentin hızla artan nüfusunun ihtiyacı olan konutların, mevcut yapının ulaşım ve estetik sorununu da dikkate alacak 2 ayrı proje ile çözüleceğini söyledi. Fadıloğlu, "Mevcut alanda dönüşüm yapılınca maliyeti çıkarmak için 5 katlı yerine 15 katlı bina oluyor. Bu da mevcut alana iki hatta üç katı yük getirmek ve kent yaşamını alt üst etmek anlamına geliyor" dedi.

YÜKÜ DAĞITMAK İÇİN

Fadıloğlu, hazırladıkları projenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını, 'olur' aldıklarında inşaatların başlayacağını söyledi. Şehirleşme uzmanlarının üzerinde mutabakat sağladığı konunun mevcut bölgelerde kentsel dönüşüm yerine yeni banliyöler oluşturarak yükü dağıtmak olduğunu kaydeden Fadıloğlu, "Mevcut şehirde kentsel dönüşüm yaparsanız maliyeti çıkarmak adına 5 katlı binaları 15 katlı hale getiriyorsunuz. Bu da yükün iki hatta üç kat artması anlamına geliyor. Oysa ayrı bir bölgede banliyö oluşturduğunuzda hem yükü dağıtıyor hem de yaşam kalitesini arttırıyorsunuz" diye konuştu.

EKONOMİK OLACAK

Planlı yapılaşma ve planlı şehircilik anlayışının önemine dikkat çeken Başkan Fadıloğlu, "Planlı bir yapılaşmanın olduğu şehirlerde büyük sorunlar olmaz. Rahat tasarlanmış şehirlerde insanların yaşamları daha kolay ve çağdaş olur" dedi. Yeni bölgenin tasarlanmasında dikkat edecekleri en önemli unsurun ekonomik uygunluk olacağını kaydeden Fadıloğlu, "Daha önce bunu yaptık, uygun bölge uygun fiyat demek. 30 bin liraya 1+1, 59 bin liraya 2+1 daire sattık. Vatandaşlarımız son derece memnun. Para kazanma amacımız olmadığı için arsa değeri ne kadar düşük olursa o kadar cazip imkânlar sunabilirsiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'e 2 dev banliyö
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN