Yolsuzlukla değil hizmetle anılmalı

Giriş Tarihi: 2.1.2014

Adana'da ithal aday tartışması alevlenerek büyüyor. CHP Büyükşehir aday adayı Soner Çetin, "Adı yolsuzlukla, çete suçlamasıyla anılan kişilerin partimizde yeri yok" dedi

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için çetin mücadele sürüyor. Adayın açıklanması sürekli ileri bir tarihe ertelenirken, aday adayı Soner Çetin, Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz'ı kast ederek, "Adı yolsuzluk ve çete suçlamalarıyla anılan ithal isimlere partimizde yer yok" dedi. Geçtiğimiz günlerde resmi başvurusunu yapan 8 aday adayının yayınladığı ortak deklarasyonun ardından konuyu SABAH Güney'e değerlendiren Soner Çetin, aday adayları olarak 3 konunun altını çizdiklerini söyledi.

TABAN TEPKİLİ
En çok tartışılan ithal aday konusuna açıklık getiren Çetin, "Parti dışından Aytaç Durak ya da Zihni Aldırmaz'ın CHP'ye kaydolup aday yapılacağı dedikoduları partililerimizi en çok üzen olay. Bu iki isme tabanda korkunç bir tepki var. Aşağı yukarı 25 gündür sokaklardayız. Ziyaretler yapıyoruz. Karşılaştığım her 5 kişiden 2'si nezaketen elimi sıkıyor. 3'ü çok samimim duygularla desteğini belirtiyor. O 3 kişiden ikisi de 'ithal isimler aday olursa oy vermez, partiden ayrılırız' diyor. Bunu biz değil halk söylüyor" dedi.

OY BİRLİĞİ
Kamuoyuna yönelik ciddi bir manipülasyon söz konusu olduğunu kaydeden Çetin, "8 aday adayının 7'si fiziki olarak bir araya geldi. Aramızda olmayan diğer arkadaşımız da telefonla bize katıldı ve bildirgeyi oy birliği ile yayınladık. Ancak bazı medya organlarında bu bile ihtilafmış gibi gösterildi. CHP'li olmayan, CHP'den nemalanmaya çalışanların başvurduğu bu yollar hiçbir sonuç vermeyecek. CHP kendi gücüyle Adana'da seçimi kazanacaktır" diye konuştu.

TOPLUM ÇOK HASSAS
Adana'da büyükşehir belediyesinin on yıllardır yolsuzluk, çete suçlarıyla anılan bir kurum haline geldiğini ileri süren Çetin, "Aslında belediyelerin hizmetlerle, projelerle anılması gerekir. Toplum bu konuda çok hassas ve dürüst yöneticiler istiyor. Adı yolsuzlukla anılan isimler tabanda büyük tepki çekiyor tabanda. Partili olmak kaydıyla aday adaylarından hangisi aday gösterilirse, diğerleri küsmeden darılmadan onun için çalışacak. Bizi böyle davranmaya iten nedenler var. Bu ithal adaylara sayın Genel Başkan ve yardımcılarının da sıcak bakmadığının farkındayız. Kamuoyuna bu mesajı vermemiz gerekiyordu" şeklinde konuştu.

2,5 AY YETECEKTİR
Adaylık açıklamasının bu tarihe kadar yapılmamasının, kendileri için bir sorun olmadığını ifade eden Çetin şunları söyledi: Adayın açıklanmamış olması Adana'ya özel bir durum değil. Aday belirleme komisyonu Türkiye'nin her yerini değerlendiriyor. Kamuoyu yoklamalarına, eğilim yoklamalarına bakıyorlar. Zaten belirlenmiş bir tarih yok. Ocak 15 olarak konuşuluyor ama Parti Meclisi daha erken bir zamanda toplanıp açıklayabilir. Ben 17 aydır adaymış gibi aynı motivasyonla çalışıyorum. 2,5 ay bizim için yeterli olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolsuzlukla değil hizmetle anılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN