Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avcılık böyle yapılmaz

Göksu Deltası'na sahip olan Mersin'de, avcılıkta kullanımı yasak olan ve avcılık adabına yakışmayan cihazlar ve kapanlar ele geçirildi

Giriş Tarihi: 3.1.2014
Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile korunan Göksu Deltası'na sahip olan ve önemli kuş göç yolları üzerinde bulunan Mersin'de kaçak avcılıkla mücadele için yapılan çalışmalarda avcıların çok çeşitli yasak yöntemler kullandığı tespit edildi. Denetimlerde, avda kullanımı yasak olan, avcılık adabına yakışmayan kuş sesi cihazları ve kuşların canlı yakalanmasını sağlayan kapanlar ele geçirildi. Denetimlerde kaçak avcılık yapan 129 kişiye toplam 205 bin lira ceza kesildi.

CANLI OLANLAR BIRAKILDI

Doğa Koruma ve Mili Parklar Şube Müdürü Ahmet Çörtük, çoğunluğu son 3 ay içinde olmak üzere bu yıl Mersin genelinde kaçak avcılık yapan 129 kişiye 115 bin lira para cezası kestiklerini bildirdi. Bu kişilere ayrıca toplam 90 bin lira da tazminat cezası verildiğini anlatan Çörtük, "Kaçak avlananlar doğadaki hayvanları eksilttiği için bu tazminat uygulanıyor" dedi. Çörtük, denetimlerde 3 yaban keçisi, 11 yaban tavşanı ile keklik, saka kuşu ve bıldırcının aralarında bulunduğu çeşitli türlerden 111 kuş ele geçirdiklerini ve canlı olan 40'ının doğaya bırakıldığını söyledi.

SES CİHAZI
Çörtük, yakaladıkları avcıların yanlarında avda kullanılması yasak birçok malzeme de ele geçirdiklerini, kaçak avcılık yapanların en çok da ses cihazı kullandığını belirtti. Avlanacakları bölgeye kuş sesi yayan avcıların bu sayede diğer kuşları topladığını anlatan Çörtük, bu yöntemle genellikle keklik ve saka kuşu avlandığını bildirdi. Özellikle kuşların canlı yakalanması için "kıl tuzağı" kullanıldığına dikkati çeken Çörtük, kontroller sırasında 175 ses cihazı, 12 projektör, 63 av tüfeği ile 20 tuzak ve kaba el konulduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avcılık böyle yapılmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN