Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kibar Feyzo'lar muradına eriyor

Kibar Feyzo filminde gençlerin mücadelesi açısından anlatılan başlık parasının büyük oranda kalkmaya başlamasıyla Şanlıurfa'da düğünler arttı

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar gibi efsane isimleri buluşturan Kibar Feyzo filminde başarısızlıkla sonuçlanan başlık parasıyla mücadeleyi, Şanlıurfa'da gençler kazandı. Başlık parasının kalkmaya başladığı Şanlıurfa'da bu kötü geleneğin yerine gönül rızasına dayalı evliliklerin gelmesiyle düğünler arttı. Özellikle de Harran ilçesinde başlık paralarının yüklü olması, gençlerin evlenmesinin önünde büyük bir engel oluşturuyordu.

"UZUN SÜREDİR BEKLİYORDUK"
Evlilik yaşı geçmeye başlayan gençlerin sayısının artması üzerine bazı aileler harekete geçince bu konuda önemli ilerlemeler kaydedildi. Birçok aile, kızlarının mutluluğu için başlık parası istemekten vazgeçti. Başlık geleneğinin kalkmasıyla uzun süredir bekleyen birçok çift mutluluğa adım attı. Köylerde davul zurna eşliğinde halayların çekildiği düğünlerle gençler dünya evine girdi. Sağlık köyünde evlenen Reşat Anaz ile Rahime Eroğlu da bu çiftler arasında yer aldı. Genç çift, "Başlık parası yüzünden uzun süredir evlenemiyorduk. Başlık kalkınca hemen düğün yaptık" dedi.

BAŞLIK PARASINI ANLATIYOR
Güneydoğu'daki başlık parası sorununu en iyi anlatan filmlerden biri olan Kibar Feyzo, Atıf Yılmaz'ın yönetiminde 1978'de, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Harran köyünde çekildi. Filmde, aşık olduğu Gülo'ya (Müjde Ar) başlık parası yüzünden kavuşamayan Kibar Feyzo'nun (Kemal Sunal), aynı kıza talip olan Bilo (İlyas Salman) ve Maho Ağa'yla (Şener Şen) mücadelesi, kara mizahla anlatılıyor. Film, unutulmaz replikleri ve sahneleriyle sinema tarihinde özel bir yerde bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kibar Feyzo'lar muradına eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN