Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'in ekolojik binası hizmete girdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından alternatif enerji konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla yaptırılan Ekolojik Bina hizmete sunuldu

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Türkiye'nin sertifikalı ilk yeşil evi, bilgilendirme görevine başladı. Ekolojik Bina Bilgilendirme Merkezi'nde, enerji ve su tüketiminin yapılarda en aza indirilebilmesi için uygulanabilecek yenilenebilir enerji sitemleri ve yalıtım konusunda bilgilendirme yapılıyor.

ÇOCUKLAR BİLE GELİYOR
Mekanik Kontrol Mühendisi Ayşegül Tekerekoğlu, merkezde vatandaşların yanı sıra öğrencileri hatta çocukları bile çevre, ekoloji, sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji gibi kavramlar hakkında bilgilendireceklerini ifade ederek, yapıları inşa ederken yenilenebilir enerji sistemleri kullanmaları ve iyi bir yalıtım yapılması konusunda gerekenleri anlattı.

YÜZDE 90'I YALITIMSIZ

Türkiye'deki 18 milyondan fazla konutun sadece yüzde 10'nun yalıtımlı olmasından yola çıkılarak bu binayı yaptıklarını vurgulayan Tekerekoğlu, binanın Türkiye'nin ilk yeşil evi olduğunu söyledi. Tekerekoğlu, "Şu anda burası insan kaynakları merkezi olarak kullanılıyor ve insanlara bina bazında, enerji ve su tüketimini yapıda minimuma indirmek, CO salınımını minimuma indirmek, çevre dostu binalar oluşturmak için uygulanması gereken sistemler hakkında bilgiler veriyor" dedi.

MİNİMUM ENERJİ
Evde kullanılan mekanik sistemlerden bahseden Tekerekoğlu, "Havayı toprağın altından geçirerek 2-3 derecelik ısı kazancı elde ediyoruz. Havalandırma sistemi için kullandığımız klima santrali ısı geri kazanımlıdır. Evi ısıtmak ve serinletmek için kuyudan aldığımız suların enerjisini kullanarak enerji tüketimini yine minimum seviyede tutuyoruz. Lavabolardan aldığımız suyu arıtıp rezervuara gönderiyor, yağmur suyunu da sadece filtrelerden geçirerek bahçe sulamada kullanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in ekolojik binası hizmete girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN