Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Her derde deva' sözüne kanmayın

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Mersin Eczacılar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, 'Her derde deva ilaç' sloganıyla ilaç süsü verilerek pazarlanan maddelerin iddia edildiği gibi her hastalığa çare olmadığını söyledi

Mersin Eczacılar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, son birkaç yıldır televizyon kanalları, cep telefonu mesajları ve özellikle internet aracılığıyla bazı maddelerin 'her derde deva sloganıyla' ilaç süsü verilerek pazarlanmaya çalışıldığını bildirdi. İlaç süsü verilen bu maddelerin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan bitkisel drog ya da gıda takviyesiymiş gibi gösterilerek ruhsatlandırıldığını anlatan Şimşek, kendilerini 'herbalist', 'farmakognozi uzmanı' ve 'bitki uzmanı hekim' gibi sıfatlarla tanıtan kişiler tarafından çok ciddi meblağlara satılan bu maddelerle kronik hastalıkları olan hasta ve ailelerinin umutlarının sömürüldüğünü söyledi.

HASTALIKLARI TEDAVİ ETMİYOR

Söz konusu maddelerin hastaları tedavi etmeyeceğinin altını çizen Şimşek, şunları kaydetti: "Özellikle cinsel performansı artırıcı, zayıflatıcı olduğu iddia edilen ve bunama, parkinson, beyin damar hastalıkları gibi kronik nörolojik vakaların yanında kalp hastalığı, tansiyon, şeker hastalığı, kanser, prostat gibi yaygın görülen birçok hastalığı tedavi ettiği belirtilen maddeler, bu hastalıkları tedavi etmiyor. Eğer gerçekten her derde deva bir ilaç bulunsaydı dünyada bir mucize gerçekleşmiş olurdu."

GÜVENİLİR DEĞİL
Özellikle televizyon kanalları aracılığıyla reklamı yapılan bu maddelerin güvenilir olmadığını ifade eden Şimşek, "Bu maddelerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı hiçbir tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Ürünlerin satışını arttırmak amacıyla kurnazca tuzaklar hazırlanmaktadır. Televizyon programlarında hasta oldukları iddia edilen bazı kişiler programa bağlanıyor ve her derde deva olduğu iddia edilen bu ilaçla iyileştiğini anlatıyor. Sosyal medyada tıklanan her sayfada bu maddelerin reklamları açılıyor. Lütfen bu tür tuzaklara düşmeyin ve sağlığınızı tehlikeye atmayın" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her derde deva' sözüne kanmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN