Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ataçağ: Emzirmeyi azaltarak kesmeli

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tijen Ataçağ emzirme sürecine değinerek, "Yaşamın ilk 6 ayında sadece ve sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütü bebeğin beslenmesi için ideal yapıya sahiptir. En mükemmel şekilde vitamin, protein ve yağ karışımından oluşur. Bebeği yeni doğan döneminde virüs ve bakterilere karşı koruyan antikorlara sahiptir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az kulak enfeksiyonu, daha az solunum sorunları ve ishalle karşılaşılır" dedi.

BEBEĞİ RAHATLATIYOR

Yrd. Doç. Dr. Ataçağ, "Anne sütü ileri yaşlarda daha yüksek IQ seviyeleri ile de bağlantılı bulunmuştur. Emzirilen bebeklerin kilo alımı daha uygun olmaktadır. Aynı zamanda diabet, obezite ve kanser riskini azalttığına dair çalışmalar da mevcuttur. Emzirirken cilt cilde olan temas, göz teması bebeğin anneye bağlanmasını ve kendisini güvende hissetmesini, rahatlamasını sağladığını ve anne ile bebek arasındaki yakın ilişkinin başladığı dönem olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Ataçağ, 6'ncı aydan sonra çocuk doktorunuzun önereceği şekilde ek gıdalara başlanılabileceğini bu sürecin bazen kolay, bazen zor olabilmekte olduğunu belirtti. Sabır ve zaman gerektirdiğini de belirten Ataçağ, asla zorlayıcı olunmaması gerektiğini bebek hazır olduğunda bunun gerçekleşeceğini ve bu süreç esnasında anne sütüne devam edilmesi gerektiğini söyledi.

3 BASAMAKLI SÜTTEN KESME
1.Basamak: Bebeği emzirdikten sonra ona küçük porsiyonlar halinde başka gıdalar vermeyi deneyiniz. Şimdiye kadar sadece sıvı ile beslenen bebek, kaşıkla beslenmeye, ağzına gelen sert şeyleri hissetmeye, keşfetmeye, tatmaya başlar. Bazıları severken, bazı bebekler hiç mutlu olmayabilir. Zamana ihtiyaç vardır. Bu süreç esnasında bebek gıda ihtiyacını anne sütünden sağlamaktadır. 2.Basamak: Bebek ek gıdaları güzel yemeye başladıktan sonra, bazı öğünlerde emzirmezden önce ek gıda verilmesi denenir. 3.Basamak: Sonra her öğünde katı gıdalar verilmeye başlanır. Bebeğiniz sütten kesilmeye hazırdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ataçağ: Emzirmeyi azaltarak kesmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN