Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onlar Özgür Suriye'yi resimlerine yansıtıyor

Kilis konteyner kentindeki anaokulu ve kreşe devam eden çocuklar, hayallerindeki ülkeyi resimle anlatıyor

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Konteyner kentte açılan anaokulunda eğitim gören minik çocuklar, hayallerindeki özgür Suriye'yi resimlerle anlatıyor. Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden olaylardan en çok çocuklar ve kadınlar etkilendi. Kadınlar eşlerini, evlatlarını ve yakınlarını, çocuklar ise babalarını savaşa kurban verdi. İlk günden itibaren dost ülkenin halkına sahip çıkan Türkiye ise uzattığı yardım elini hiç bırakmadı.

70 ÇOCUK VAR

Kilis'teki konteyner kentte açılan kreş ve anaokuluna yaklaşık 478 Suriyeli çocuk devam ediyor. Okulla ilk kez Türkiye'de tanışan küçük çocuklar, usta öğreticiler ve psikologlardan eğitim alıyor. Arapça ve Türkçe ders gören Suriyeli çocuklar, savaşın izlerini resim çizerek unutmaya çalışıyor. Anaokulu öğretmeni Gülsüm Kütle, yaklaşık 70 Suriyeli çocuğa eğitim verdiğini belirtti.

RESİM KEYİF VERİYOR
Misafir öğrencilerle çok güzel vakit geçirdiklerini anlatan Kütle, "Birlikte şarkılar söylüyoruz, şiirler okuyup resimler çiziyoruz. Çocuklar daha çok resim çizerken keyif alıyor. Onlar hayallerini resme yansıtıyor. Çocuklar resimlerinde daha çok ev ve arabaları konu ediniyor. Onlara 'neden ev resmi çiziyorsun' diye sorduğumuzda, bombalarla evlerinin yıkıldığını belirtiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlar Özgür Suriye'yi resimlerine yansıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN