Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Güzeloğlu: Su havzaları korunmalı

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Mersin İl Özel İdaresi'nde gerçekleştirilen 'Havza Yönetimi Bilgilendirme ve Doğu Akdeniz Havzası Yönetim Kurulu Toplantısı'nda konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kentlerde sosyal yaşama ilişkin en önemli değerli kavramın kullanılabilir ve içilebilir temiz su olduğunun altını çizdi. Güzeloğlu, artan maliyet ve değere rağmen su havzalarının korumasının önemli ve öncelikli konulardan bir olduğunu belirtti.

ORTAK İRADE OLMADI

Sahip olunan zenginlikleri korumak adına gerekli inisiyatif ve çalışmaların gerçekleştirilememesinden yakınan Güzeloğlu, "En büyük tehdidi ve en önemli meselesi olan havza boyutundaki kirlenmeleri, tahrip edilmeleri ve buna ilişkin olumsuz tüketici faktörlerini hem belirlemek hem de önlemek noktasında bir ortak irade sergileyemedik. Sonunda da hepimizin bildiği gibi birçok su kaynağı kullanılamaz, birçok su havzası ekonomik anlamda verimli olarak temizlenemez boyuta ulaştı" dedi.

SU ZENGİNİ YA DA FAKİRİ DEĞİLİZ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu ise 3 aydır tüm havzaları dolaştıklarını söyledi. Havzaların etkin yönetimi konusunda çalışmaya gayret ettiklerini ifade eden Kadıoğlu, "Su zengini ya da fakiri bir ülke değiliz. Tedbir almazsak, bazı önlemlerimiz olmazsa, ama 3 yıl ama 20 yıl sonra su açısından bazı sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu sıkıntıları yaşamamak için birlikte politikalar geliştirmeliyiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Güzeloğlu: Su havzaları korunmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN