Adana İstanbul'dan farksız bir il olacak

Adana'da 30 Mart'tan sonra büyük bir değişimin yaşanacağını söyleyen AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, "Seçimi kazanıp, Adana'mızı 2. İstanbul yapacağız" dedi

Giriş Tarihi: 13.1.2014
Adaylığının açıklamasının ardından birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile birlikte Adana'ya gelerek seçim startını veren ve o günden beri dur durak bilmeden çalışmalarını yürüten AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun'a gittiği her yerde büyük sevgi gösterisi yapılıyor. 30 Mart seçimlerinden sonra Adana'nın talihinin değişeceğini söyleyen Abdullah Torun, "Adana 2002'den bu yana AK hizmetten yararlanamadı. Bu şanssız gidişe biz dur diyeceğiz. Adana'mızı ikinci İstanbul yapmak için hazırlıklarımız tamam" dedi.

AK HİZMET BAŞLAYACAK

Adaylığı açıklanmadan önce yapılan temayül yoklamalarında birinci çıkmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirten AK Parti Adayı Abdullah Torun, "Adana halkının ve partililerimizin gönlünde yer almak beni gerçekten sevindirdi. Hepsine teşekkür ediyorum. Allah'a şükürler olsun bu iktidar, genel başkanımız, kadrolarımız milletin bize vermiş olduğu bir emanete bugüne kadar ihanet etmedik. O bayrağı o sancağı dimdik tuttuk ve bugünlere geldik. 30 Mart'tan sonra AK Parti bayrağı Adana'nın merkez ve ilçelerinde dalgalanacak, AK hizmet başlayacak" diye konuştu.

İKİNCİ İSTANBUL OLACAK
"Bizim hayalimizde bambaşka bir Adana var" diyen Abdullah Torun, "Büyüklüğü, coğrafi özellikleri, Akdeniz'e olan sahilinin uzunluğu, nüfus yoğunluğu itibarıyla Adana, olması gerektiği yerde değil. Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik de Adana'nın layık olduğu klasmanda yer almamasının üzüntüsünü yaşıyor. Her fırsatta, 'Aman çok çalışalım, Adana'yı alalım, Adana ikinci İstanbul olsun' diyor. Kendisine yürekten katılıyorum. Gaziantep, Kayseri, Konya değil bizim hedefimiz İstanbul olmalı. Adana'yı ikinci İstanbul yapmaya burada söz veriyorum" şeklinde konuştu.

OTURACAK YER YOK

Abdullah Torun, "Peki Adana 2. İstanbul nasıl olur?" diye sordu ve yanıtını verdi: Bakın içinden nehir geçen şehirler dünyada çok az ve sınırlıdır. Bizim Seyhan Nehrimizin uzunluğu ve içinden akan su miktarı başka şehirlerle mukayese dahi edilemez. Akdeniz'e kadar 44 kilometre uzunluğu olan Seyhan nehrimizin her iki yakasından da yararlanmıyoruz. Kentimize bir turist grubu gelse nereye götüreceğimizi bilemiyoruz. Adnan Menderes'e götürüp gölü göstersek oturacak yer bulamaz geri döneriz. Tarihi doku ile sosyal atmosferi birbirine entegre edememişiz.

50 BİN KİŞİYE İŞ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in Adana için büyük bir şans olduğunu söyleyen Abdullah Torun, "Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik bizim için bir şans ama biz faydalanıyor muyuz? Hayır. Ama inşallah Nisan ayından itibaren bunu biz Adana'nın lehine kullanacağız. Bizim devasa sahilimiz, içinde Akyatan ve Ağyatan gibi dünya literatürüne girmiş lagünlerimiz var. Allah nasip eder de buraya 100 bin yataklı otel kurulursa ve buraya uluslararası havalimanından raylı bir sistemle ulaşımı sağlar, ulaşımı 5-10 dakikalık zaman dilimine sığdırırsak Ortadoğu'nun cazibe merkezi oluruz. Bu kentimizde en az 50 bin insana yeni iş alanı yaratmak demektir" dedi.

50'YE YAKIN PROJEMİZ VAR

Adana'nın bir dünya kenti olması ve her yönüyle süper lige çıkacak bir kent yaratmak için her biri alanında uzmanlaşmış isimlerle çalıştıklarını ifade eden Abdullah Torun, "Adana için 50'ye yakın müthiş proje hazırlığındayız. Çok yetenekli uzman kadrolarımız projeler üzerinde çalışıyor. Bunları yakında değerli Adanalı hemşehrilerimle paylaşacağım. Adana için yaşanabilir kent diyoruz ama bu kavramın altını doldurmak gerek. Huzur, güven içinde yaşayabileceğimiz, çocuklarımızın rahatlıkla eğlendiği, içinde kuş sesleri olan parklar, oyun alanları, yürüyüş parkurları, yeşil alanlar, insanı çıldırtmayan trafik, yanan sokak lambaları, depreme dayanıklı, çağdaş konutlar istiyoruz" dedi.

ŞAİBELER BİTECEK
Başkanlık koltuğuna oturduğu andan itibaren gerek Büyükşehir, gerekse ilçe belediyelerinde şaibe ve yolsuzluktan asla söz edilmeyeceğinin altını çizen Torun, "Bizim olduğumuz yerde Allah'ın izniyle şaibe olmaz, yolsuzluk, arsızlık olmaz. Biz bu göreve nefsimiz için, kendi kişisel menfaatlerimiz için gelmiyoruz, asla böyle bir düşünce içerisinde olamayız. Bizim yetiştiğimiz kültürde, çevremizde, aile yapımız da buna izin vermez. Bizim tek bir hedefimiz var o da Adana'ya hizmet etmek. Biz yolsuzluğunu önüne set çekeceğiz. Bu milletin tek bir kuruşunun yenilmesinin önüne geçecek, bunun için canla başla mücadele edeceğiz " şeklinde konuştu.

ADANALILIK KÜLTÜRÜ
Tarihe bakıldığında Adanalının cömert, sevgi dolu, komşusunu seven, komşusu açken tok yatmayan, misafirperver, çalışkan, dürüst, mert, adam gibi adamlardan oluştuğunu söyleyen Abdullah Torun, "Son 20 yıllık Adana'ya baktığımızda gazetelerin üçüncü sayfalarına haber olan, televizyon ekranlarından kavgasıyla hiç eksik olmayan bir Adana görüyoruz. Biz bunun önüne geçmek için Ceyhan'dan Tufanbeyli'ye, Yumurtalık'tan Pozantı'ya kadar Adanalılık ruhunu ve kültürünü canlandırmak için projeler hazırlıyoruz. Bunun heyecanını şimdiden duyuyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana İstanbul'dan farksız bir il olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN