Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limon ve domates üreticiyi güldürdü

Giriş Tarihi: 13.1.2014
Mersin'in Erdemli ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç yılbaşı öncesinde meydana gelen don nedeniyle limonun dalında 70 kuruşa satılırken, şimdi 1 lira 20 kuruş seviyesine çıktığını söyledi. Gürgenç, domatese ise yılbaşından önce 65 kuruşa alıcı bu bulunamazken havaların soğumasıyla artık fiyatların 1,5 - 2 lira arasında değiştiğini kaydetti.

15 BİN DEKARDA DOMATES

Geçen yıl ilçe genelinde 15 bin dekar alanda örtü altı serada 120 bin ton domates yetiştiriciliğinin yapıldığını vurgulayan Gürgenç bu yılki rekoltenin henüz belirlenemediğini belirterek, "Yeni yıldan beklentimiz domates fiyatlarında başlayan yükselmenin yeni dikim döneminde de sürmesidir. Üreticimiz sezonun sonunda da olsa ürettiği üründen az da olsa para kazandı ve borçlarını öder duruma geldi. Çiftçimizin yüzünün gülmesi piyasalara anında yansıyor. Çünkü üreticinin eline para geçince borçlarını ödemede kullanıyor ve piyasa canlanıyor'' dedi.

ÇOĞU İHRAÇ EDİLİYOR
Erdemli ekonomisinin limon ve domates üretimine bağlı olduğunu ifade eden Gürgenç, limon fiyatlarındaki hareketliliğin de üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirterek şunları söyledi: "Erdemli ilçesi 90 bin dekar alanda yetiştirdiği 400-450 bin ton limon üretimi ile Türkiye'nin limon üretiminin yüzde 65'ini tek başına karşılıyor. Bu üretimin neredeyse yüzde 60'ı ihracata gitmektedir. Ancak son yıllarda yaşanan pazar sıkıntısından dolayı çiftçi ürettiğinin karşılığını alamamakta."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limon ve domates üreticiyi güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN