Padişah tespihleri hayat buluyor

Giriş Tarihi: 13.1.2014
Türk kültürünün geleneksel sanatlarını yaşatmak amacıyla faaliyet gösteren Adana Kız Teknik Eğitim Olgunlaşma Enstitüsü, padişah tespihlerinin reprodüksiyonlarını (sanat eserinin aslına uygun kopyası) içeren özel bir koleksiyon hazırladı. Enstitüde eğitim gören kursiyerlerin yaptığı koleksiyon için Osmanlı padişahları ve sultanlarının kullandığı tespihlerin birebir kopyaları değerli taşlar kullanılarak tasarlandı. Yeşim, akik, oltu, inci, akuamarin ve kaplan gözü gibi değerli ve yarı değerli taşlardan yapılan tespihlerin imameleri de Osmanlı padişahlarının serpuşlarına taktıkları sorguçlar araştırılarak yapıldı.

OSMANLI'DA ÖNEMLİYDİ

Sanat tasarım öğretmeni Şule Soysal, aslına sadık kalınarak tasarlanan tespihlerden oluşan koleksiyonun yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Tespih taşlarının özel seçildiğini ve taş boyutlarının da orijinallerine sadık kalınarak şekillendirildiğini ifade eden Soysal, şu bilgileri verdi: "Osmanlı padişah ve hanım sultanlarının zikir için kullandıkları tespihlerin reprodüksiyonları, birincil kaynaklardan yapılan yoğun araştırmalar sonucu ortaya çıktı. Genellikle Allah'ın isimlerini zikretmek için çekilen tespihler, dua etmek ve sabır dilemek maksadıyla da kullanılıyor. Osmanlı döneminde de tespihlerin ayrı bir önemi vardı. Sefere çıkan ya da çıkmaya hazırlanan padişah, Allah'ın zafer ihsan etmesi için dua ederken tespihle zikir çekerdi."

SATIŞI DA YAPILIYOR

Koleksiyona yeni tasarımlar eklediklerini ve tespih sayısının giderek arttığını bildiren Soysal, özel talep olması durumunda tasarladıkları padişah tespihlerini sattıklarını da aktardı. Değerli ve yarı değerli taşlar kullanarak 33 taşlı ve 99 taşlı tespihler tasarladıklarını belirten Soysal, 99 taştan oluşan tespihlerin bazılarında taşların üzerine Allah'ın 99 isminin işlendiğini dile getirdi. Soysal, Osmanlı döneminde kıymetli taşlarla ilgilenen bir bilim olduğunu da hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Padişah tespihleri hayat buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN