Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su kabaklarından dekoratif lamba

Giriş Tarihi: 13.1.2014
Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Koyunoğlu beldesinde, bahçelerinde yetiştirdikleri su kabağını işleyerek dekoratif lambaya dönüştüren kadınlar, hem sanat icra ediyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor. Nedim Yalçınkaya tarafından açılan kursa katılan kadınlar su kabağını işlemeyi öğreniyor. Kursu tamamlayan kadınlar, kabaktan ürettikleri lambayı satarak para kazanıyor. Su kabakları 50 lira ile 150 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

BÜTÇEYE KATKI

Kursiyerlerden Yeliz Beyazgün (37), atölyede öğrendiği bilgilerle halk eğitim merkezinden öğretici belgesi aldığını söyledi. Hem yaptığı ürünlerin satışından hem de verdiği kurslarla aile bütçesine katkı sağladığını ifade eden Beyazgün, üç çocuğunu okutmak için eşine destek olduğunu belirtti. Hatice Aksoy da (40), bir yıl önce hobi olarak başladığı kabak işleme sanatı sayesinde para kazandığını anlattı.

EŞİYLE BİRLİKTE

Işıl Yalçınkaya ise sosyal bilgiler öğretmeni olduğunu ancak atanamadığını, sanatsal faaliyetlere merak duyduğu için eşiyle atölyede çalıştığını ve ürettikleri lambaların ilgi gördüğünü aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su kabaklarından dekoratif lamba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN