Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökyüzü kurudu

Giriş Tarihi: 16.1.2014

Güney illerinde son 2 aydır yaşanan kuraklık, uzun yıllardır görülmemiş bir boyuta ulaştı. Sezonun birçok tarım ürününde yüzde 30 rekolte ve verim kaybı bekleniyor

Mersin-Şanlıurfa hattındaki bölge, uzun yıllardır örneğine rastlanmayan bir kuraklığın pençesinde. Özellikle son 2 aydır, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'ya yüzde 85'e varan oranda, normalin çok daha altında altında yağış düştü. Kuraklığın en büyük mağduru tarım kesimi oldu. Kuraklığın, birçok tarım ürününde yüzde 30'a varan rekolte kaybına yol açması, ayrıca kalitenin düşmesi ve maliyetlerde artış bekleniyor. Kuraklığın tarım ekonomisine doğrudan ve dolaylı etkisi yüzlerce milyon lira olarak hesaplanıyor.

ADANA'DA BUĞDAYI VURDU

Meteoroloji verilerine göre Adana'nın kasım ayı uzun yıllar yağış ortalaması metrekareye 78,1 kilogram. Ancak geçtiğimiz kasım ayında Adana'ya 6,1 kilogram yağış düştü. Aralık ayında ise Adana, uzun yıllar ortalaması olan metrekareye 131,8 kilogramın çok altında, 21,5 kilogram yağış alabildi. Ocak ayında da neredeyse yağmur yüzü görmeyen Adana'da özellikle hububat, kışlık sebze ve narenciye üreticileri kuraklık yüzünden büyük sıkıntıya düştü. Kuraklıktan en çok etkilenen ürün olan buğday, 2 milyon dekar alana ekili olduğu Adana'nın tarım arazilerinde çimlenmeme sorunu yaşadı.

SEBZEDE MALİYET ARTIŞI

Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "Adana'nın buğday rekoltesi her yıl ortalama 750-800 bin ton civarında oluyor. Ama bu yıl yüzde 30 verim kaybı bekliyoruz" dedi. Girmen, ıspanak, marul ve soğan gibi kışlık sebzeler ile narenciyenin üretiminde de ciddi sıkıntı olduğunu belirterek "Tüm ürünlerde rekolte kaybı ve kalite düşüklüğü yaşanacak. Ancak Türkiye genelinde ciddi bir rekolte kaybı olmayacağı için fiyatlar da yükselmeyecek. Çiftçi hem daha az ürün alacak, hem de kalite düşüklüğü yüzünden ürününü istediği fiyattan satamayacak" diye konuştu. Süleyman Girmen, sulama yapılabilen sebzelerde de bu kez maliyet artışı yaşandığını kaydetti.

İTHALAT YAPMAK GEREKEBİLİR
Zaman zaman aşırı yağış nedeniyle sellerin yaşandığı Mersin'de de bu kez ağır bir kuraklık hakim. Mersin, uzun yıllar ortalaması 84 kilogram olmasına rağmen geçtiğimiz kasımda sadece 8,2 kilogram yağmur gördü. Aynı şekilde, normal şartlarda aralık ayında ortalama 129 kilo yağmur yağan Mersin, geçtiğimiz aralıkta 22 kilogramı aşamadı. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Mersin Şube Başkanı Tuğrul Kuzu, yağış yetersizliği nedeniyle bu sezon turunçgil ürünlerinde meyvelerin küçük kaldığını söyledi. Hububat ve bakliyatta da rekoltede yaklaşık yüzde 30 düşüş beklediklerini kaydeden Kuzu, "Bu rakamlara, yaş sebze-meyveyi dahil etmiyoruz. Sektörün durumu önümüzdeki ayların yağışına göre netleşecek. Böyle giderse tüm ürünlerde ithalat yapılmak zorunda kalınabilir" şeklinde konuştu.

REKOLTE DÜŞECEK

Gaziantep de kuraklıktan etkilenen iller arasında yer aldı. Gaziantep'te ekim-kasımaralık döneminde uzun yıllar ortalamasına göre metrekareye 204 kilogram yağış düşerken, 2013'ün aynı döneminde yağış miktarı metrekareye 79 kilogramda kaldı. Gaziantep'e ekimde 4,6 kilogram, kasımda 18,4, aralıkta 56,8 kilogram yağış düştü. Yeni yılın ilk iki haftası ise Gaziantep'e sadece 1,1 kilogram yağmur yağdı. Yağışsızlığın devam etmesi halinde bu yıl tarımda büyük rekolte düşüşleri yaşanacağını belirten Gaziantep Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, "Yağış olmazsa hububattaki kaybı yüzde 100 olarak anlatmak gerekecek. 150 bin ton rekolte beklenilen Antepfıstığında yüzde 60 verim kaybı olur. Yine zeytinde yüzde 70 oranında rekolte düşüklüğü yaşanabilir" dedi.

HATAY ARALIK'TA TOPARLADI

Kısmen daha iyi durumda olan Hatay'da, uzun yıllar ortalaması 105 kilogram olan kasım ayında metrekareye sadece 7,4 kilogram yağış düştü. Ancak aralık ayında 104,6 kilogramlık yağışla, Amik Ovası'nda yürütülen Hatay tarımı biraz nefes aldı. Yine de il genelinde 250 bin dekar alana ekilen buğdayda rekoltede, kuraklık nedeniyle yüzde 30 kayıp bekleniyor. Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, en büyük endişelerinin kuraklık yüzünden barajların dolmaması olduğunu söyledi.

HARRANLILAR ENDİŞELİ
Türkiye'nin ikinci tahıl ambarı konumundaki Şanlıurfa'da, özelikle kuru tarımın yapıldığı alanlarda ilkbahar ve kış aylarında yeterli yağış düşmemesi sonucu ortaya çıkan kuraklık riskinin rekolte kayıplarına sebep olabileceğinden endişe ediliyor. Bölgedeki yağış yetersizliği tarım kesiminde soruna yol açarken, meraların gelişmemesi nedeniyle hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar da karamsarlık yaşıyor. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen bu yıl Şanlıurfa bölgesine yeterli yağış düşmediği için buğday ve arpadaki çimlenmenin geciktiğini belirtti. Yörenin kadın çiftçilerinden Zehra Çiftçi ise "Varımızı yoğumuzu toprağa verdik, yağmur yağmayınca perişan olduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökyüzü kurudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN