Sınav kaygısı başarıyı düşürüyor

Giriş Tarihi: 16.1.2014
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Nüket Beler Pamukçu, hastanede düzenlenen "Halka Açık Konferanslar'' kapsamında "Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yöntemleri" konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Pamukçu, sınav kaygısının; öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlandığını ifade etti.

DİKKAT AZALIYOR
Dr. Pamukçu, öğrencinin farkında olmadan kendi davranışını denetleyemez hale gelmesine neden olan sınav kaygısının etkileriyle ilgili ise şu bilgileri verdi: "Sınav kaygısı gerçek dışı beklenti ve yorumlar içerdiğinden yanıltıcıdır. Bunun yanında öğrenilenleri aktaramama, okuduğunu anlamama, düşünceleri organize etmede zorluk, dikkatte azalma, sınavın içeriğine değil kendisine odaklanma, zihinsel becerilerde zayıflama, enerji azlığı, fiziksel rahatsızlıklar sınav kaygısının başlıca etkileridir."

BAŞA ÇIKMA YOLARI

Sınav kaygısıyla başa çıkmak için öncelikle gerçekçi olmayan düşünce ve inançların sorgulanması gerektiğine vurgu yapan Dr. Pamukçu, nefes alma ve gevşeme egzersizleriyle kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışmanın çok daha yararlı olacağını belirtti. Düşünceleri durdurma tekniği ile dikkatini başka noktalara odaklama tekniğinin sınav kaygısıyla başa çıkmada kullanılabilecek diğer yöntemler olduğunu anımsatan Dr. Pamukçu, sınav öncesi beslenme ve uykuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav kaygısı başarıyı düşürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN