Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: Küçük Antep

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Gaziantep'in 2013 yılında yaptığı 6 milyar 472 milyon 870 bin dolarlık ihracatın yüzde 23'ünü halı sektörü gerçekleştirdi. Halı sektörü Gaziantep ihracatında yüzde 24 paya sahip hububat ve bakliyat sektöründen sonra ikinci sırada.
Ben bu sektörü Gaziantep dış ticaretinde uçan halı olarak tanımlıyorum.
11-14 Ocak 2014 tarihlerinde Almanya'nın Hannover kentinde dünyanın en önemli halı fuarı düzenlendi. Domotex Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı. Fuara giden ya da daha önceki yıllarda gidenler varsa bilir ki fuarda adeta küçük bir Antep yaratılır, Gaziantep halı sektörünün kalbi orada atar. Fuar tarihlerinde sektör temsilcileri ile görüşmek için Gaziantep'e gelmek en riskli tarihtir. Honnover'e gitmek daha verimlidir.
Bu yıl da dünya parça halı üretiminin yüzde 40'ını üreten firmalarımız fuardaki yerini aldı. Ama bu yıl Gaziantep Sanayi Odası da fuarda bir stant açarak sektöre destek verdi. GSO, açtığı tekstil kümesi standında kentimizin tekstil sektöründeki gücünü ve sanayi potansiyelini tanıttı.
Emeği geçenlere teşekkürler.
Sektöre bir başka destek de Gaziantep Ticaret Odası'ndan geliyor. GTO önderliğinde her yıl Gaziantep'te Ortadoğu Halı Fuarı düzenleniyor. Bu yıl bu fuarın çehresi değişecek. Dünyada sahip olduğu gücü gözler önüne serecek, potansiyelini fark ettirecek bir yapıya kavuşması hedefleniyor. Bunun için işe fuar şirketini değiştirerek başlamış GTO. Hannover'deki fuarı düzenleyen şirket düzenleyecek fuarı.
Mayıs ayında yapılacak olan fuarda hedeflenen başarı elde edilebilirse Hannover'de küçük Antep ile değil, Güneydoğu'daki büyük Antep ile tanışacak dünya.
Gaziantep binip halının üstüne uçacak, durdurabilene aşk olsun.
Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Küçük Antep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN