Üniversiteli mucitler

Giriş Tarihi: 21.1.2014

Gaziantep Üniversitesi'nde girişimcilik proje yarışmasına katılan öğrencilerin birbirinden ilginç çalışmaları beğeni topladı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Teknoloji Transfer Ofisi tarafından "Sıra Sende, Göster Kendini" sloganıyla düzenlenen girişimcilik proje yarışmasında (AR-GE-Tİ'2014) birbirinden ilginç projeler adeta heyecan fırtınası yaşattı. 5 dalda, 87 projenin değerlendirildiği etkinlikte öğrenci ve araştırma görevlilerinin diploma projeleri, yüksek lisans ve doktora çalışmalarının yanı sıra, girişimcilik fikirleri, inovasyon projeleri ile toplumsal duyarlılık projeleri tanıtıldı.

İNOVATİF PROJELER
Gaziantep Üniversitesi'nin Araştırma-Geliştirme-Ticarileştirme çalışmalarına önem verdiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun "Geçen yıl 50 proje katılmıştı. Bu yıl sayı 87'ye yükseldi. Son derece ölçülü, hayata geçirilebilir, uygulanabilir projeler. Ben gençleri bu şekilde görmekten çok memnunum. Çünkü gençlerin kuru kuru bir tahsil yapmasından ziyade; inovatif dediğimiz yenilikçi ürünlere dönüşebilecek fikirleri de üretmelerini bekliyoruz" dedi. Etkinliği ziyaret edenler tüm projeleri ayrı ayrı değerlendirirken, insansız olarak araç park etme imkanı sağlayan prototip sistem büyük beğeni kazandı. Bu sisteme göre, artık sürücüler kat kat çıkıp araçlarını park etmekten kurtuluyor. Araç, otopark girişinde sisteme teslim ediliyor. Sistem, aracı bulduğu uygun bir yere park edip barkodunu sahibine teslim ediyor. Araç sahibi dönüşte barkodunu okutuyor. Sistem asansör sistemiyle aracı park ettiği yerden alıp sahibine teslim ediyor. Böylece araç sahiplerinin otoparklarda yer arama, zaman kaybetme sıkıntısı ortadan kalkıyor.

TRAFİĞE ÇÖZÜM
Etkinlikte tanıtım gösterisi ilgiyle izlenen akıllı trafik ışıkları ise kırmızı ışıkta araç birikmesi ve gereksiz beklemeyi önlüyor. Sistem, otomatik olarak ışıkta bekleyen araç sayısını belirleyip ona göre geçiş süresini ayarlıyor. Böylelikle hem bekleyen araç sayısı daha kısa sürede eritilmiş, hem de gereksiz yere yanan yeşil ışık süresinin yanış süresini kısaltarak kırmızı ışıkta bekleyenlerin daha erkenden geçmelerine imkân sağlamış oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteli mucitler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN