Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarım asırdır ahşabı sanata dönüştürüyor

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 76 yaşındaki Ahmet Türkmenoğlu, yarım asırdır emek verdiği ahşap oymacılığında özenle işlediği ahşabı müzik aleti, çocuk oyuncakları, süs ve ev eşyasına dönüştürüyor. Kızyusuflu köyünde oturan Türkmenoğlu, 22 yaşından beri dut, ardıç, karacan, hartlap, narenciye ve zeytin ağaçlarından elde ettiği ahşaba şekil vererek, müzik aletlerinin yanında biblo, mutfak ve süs eşyaları ile oyuncak yapıyor.

BAĞLAMAYLA BAŞLADI

Küçük yaştan beri şiiri ve türkü söylemeyi çok sevdiğini söyleyen 9 çocuk babası Türkmenoğlu, Köroğlu, Dadaloğlu, Karacaoğlan ve Aşık Veysel gibi büyük ustaların şiirlerini okurken bir kitapta gördüğü bağlamayı yapmayı deneyerek, zanaat hayatına başladığını söyledi. Ahşap oymacılığını 1960'tan beri yaptığını belirten emektar usta, boş vakitlerini değerlendirmek ve kendi evinin eşyalarını temin amacıyla başladığı işinde zamanla bu noktaya geldiğini anlattı.

TURİSTLERE SATIYOR

Kadirli'de bulunan Karatepe Aslantaş Müzesi'nde 1968 yılında işe başladığını belirten Türkmenoğlu, mesaiden arta kalan zamanlarda ürettiği ahşap eşyaları, müzeyi ziyarete gelen turistlere sattığını, hobisini ticarete dönüştürdüğünü belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım asırdır ahşabı sanata dönüştürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN