Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktorun katiline 24 yıl hapis cezası

Gaziantep'te 2012 yılında Dr. Ersin Arslan'ı öldüren hasta yakını Murat Geceken'e verilen ömür boyu hapis cezası, sanığın olay günü 18 yaşından küçük olması nedeniyle 24 yıla indirildi

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Gaziantep'te 2012 yılında dedesinin ölümünden sorumlu tuttuğu 30 yaşındaki Dr. Ersin Arslan'ı bıçaklayarak öldüren Murat Geceken'e önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Hiçbir indirim uygulamayan mahkeme heyeti, sanığın olayın olduğu anda 18 yaşından küçük olmasını göz önünde bulundurarak cezayı 24 yıla indirdi.

SON SAVUNMA

Cinayetinin ardından hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Murat Geceken son kez hakim karşısına çıkarıldı. Gaziantep 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın eşi, yakınları ve avukatları katılırken, Adıyaman Cezaevi'nde tutuklu sanık Murat Geceken ise telekonferans yöntemiyle katıldı. Mahkeme heyetinin son sözlerini söylemesini istediği Geceken, "Öldürme niyetim yoktu. Çok pişmanım, başka söyleyeceğim yoktur" dedi. Öldürülen doktor Dr. Ersin Arslan'ın eşi Dr. Sibel Arslan ise, "Karar ne olursa olsun bu Ersin'imi geri getirmeyecek. O çok çalışkan bir doktordu. Zamanının çoğunu hastanede geçirirdi. Günde 5-6 ameliyata girdiği olurdu. Başarılıydı. Onu sadece ben kaybetmedim tüm insanlık kaybetti. Ölmeseydi çok kişinin canını kurtarırdı. Onu çok özlüyorum. Acım büyük ve sonsuz" diye duygularını belirtti.

TATMİN ETMEDİ
Öldürülen doktorun kardeşi Erkan Arslan ise verilen cezanın yeterli olmadığını belirterek, "Aile olarak bu ceza bizi tatmin etmedi. Bu katile idam cezası bile verilmesi Ersin'i geri getirmez ancak bir daha insan sağlığına hizmet eden bir doktora bu tür saldırılar olmaz. Ersin, bu ülke için mesaisini harcamış, insanlığa değer katmak için çabalamış bir doktor, bir bilim adamıdır. Türk adaletine güveniyoruz. Başka sorumlular da varsa onların ceza alması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

VAHŞET ÖRTÜLMEMELİ
Kararın açıklanmasının ardından adliye önünde bekleyen Gaziantep- Kilis Tabip Odası'na bağlı bir grup doktor, basın açıklaması yaptı. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Savaş Gürsoy, "Özen ve zorlukla yetiştirilmiş bir değeri aptalca düşüncelerle yok eden bir katilin 'çocuk' olarak değerlendirilmesi, yaptığı vahşeti örtmemelidir. Olayın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen konuyla ilgili bir rapor hazırlanmamıştır. Şiddeti önleyecek bir yasa tasarısı da hazırlanmamıştır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktorun katiline 24 yıl hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN