Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YDÜ ile sağlıkta yeni dönem başladı

Giriş Tarihi: 3.2.2014

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın da katıldığı törende Yakın Doğu Üniversitesi ile Türkiye arasında sağlık protokolü imzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında sağlık alanında imzalanan iş birliliği protokolü ile Kıbrıs'ta eğitim gören Türk öğrenciler Yakın Doğu Hastanesi'nden hiçbir ek ücret ödemeden hizmet alabilecek. Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın katıldığı törende konuşan YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Suat Günsel, çok önemli bir anlaşmanın altına imza attıklarını söyledi.

TÜRKİYE İLE BÜTÜNLEŞTİK

Törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'nu yanı sıra, Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da hazır bulundu. Sağlık hizmetlerinin tüm ödemesinin Türkiye tarafından karşılayacağını söyleyen Günsel, protokol sayesinde Türkiye'deki sağlık sistemi ile bütünleşmenin de sağlanmış olacağını vurgulayarak, "Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi vardır" mantığı ile çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Atalay ise, YDÜ'nün KKTC'deki en fazla bölüm ve öğrenciye sahip üniversite durumunda olduğunu anlattı.

62 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİ

Beşir Atalay, KKTC'deki 62 bin üzerindeki öğrenci sayısının ülke ekonomisini canlandırdığını kaydetti. Türkiye'nin sosyal devlet olma yolunda ve sağlık alanında büyük gelişmeler gösterdiğini anlatan Atalay, bu çerçevede tüm vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamına alındığını ve aile hekimliği hizmeti başladığını belirtti. Atalay, YDÜ ile imzalanan protokolün de bunun bir parçası olduğuna işaret etti.

EK ÜCRET ÖDENMEYECEK

Kıbrıs'taki Türk öğrencilerden sağlık hizmetleri için hiçbir ek ücret alınmayacağını da kaydeden Atalay, tüm hizmetin Türkiye Hükümeti'nce karşılanacağını, bu sistemin henüz Türkiye'deki hastanelerde bile uygulanmadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nda düzenlenen törende protokole Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Suat Günsel ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan imza koyarken, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle onur konuğu ve şahit olarak imza attılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDÜ ile sağlıkta yeni dönem başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN