Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte polis-savcıya Osmaniye'de darbe

Son dönemlerde ünlü ve akademisyenlerin de kurbanı olduğu dolandırıcılık örgütüne polis ağır darbe vurdu. Osmaniye merkezli 5 ilde yapılan operasyonlarda 38 kişi yakalandı

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Osmaniye Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü takibin ardından, vatandaşları telefonla arayarak kendilerini polis, savcı ya da MİT görevlisi gibi tanıtıp 'kimlik bilgileriniz terör örgütünün elinde' yalanıyla dolandırıcılık yapan çeteye ağır bir darbe vuruldu. Osmaniye merkezli, İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Hatay ve Adana'da şebeke üyesi 38 kişi yakalandı. Adliyeye sek edilen şüpheliler arasında yazar Adalet Ağaoğlu'nun eşini dolandıranların da olduğu tespit edildi.

188 KİŞİ DOLANDIRILMIŞ
Örgüt üyelerinin evlerinde, işyeri ve araçlarında yapılan aramada, çok sayıda dolandırıcılık olayına ilişkin doküman ile dizüstü bilgisayar, çok sayıda cep telefonu, cep telefonu SIM kartı, başkalarına ait kimlik fotokopileri ile kredi kartları ele geçirildi. Soruşturma kapsamında 130 şüphelisi bulunan suç örgütünün farklı illerde toplam 188 kişiyi dolandırdığı tespit edildi. Osmaniye polisinden edinilen bilgiye göre, suç örgütü üyeleri dolandırıcılık olaylarında bin farklı kişiye ait hesap, kredi kartı numarası ile TC kimlik numaralarını kullandı. 80 bin kişiyi telefonla arayarak 2 milyon 845 bin TL para ile yaklaşık olarak 1 kilogram gram altın elde ederek haksız kazanç sağlayan şebeke üyeleri, 1 milyon 134 bin TL tutarındaki parayı ise vatandaşlardan elden teslim aldı. Polisin bloke koyduğu hesaplardaki 800 bin lira ile altınlar, mağdurlara teslim edildi.

POLİS PARA İSTEMEZ
Dolandırıcılıkla ilgili daha önceki ara yakalamalarda yakalanan şüphelilerle birlikte aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 130 kişi, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüte liderlik yapmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde iletişim yoluyla nitelikli dolandırıcılık" suçlarından adliyeye sevk edildi, 71'i tutuklandı. Polis, kamu görevlilerinin, asla para talep etmeyeceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte polis-savcıya Osmaniye'de darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN