Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Destek programı dünyaya taşıyacak

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe, Meslek Grupları Destek Programı'nın, kent ekonomisini dünyaya taşıyacağını söyledi

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, ATO üyelerinin ihracata yönelmelerinin sağlanması amacıyla uygulamaya konulan Meslek Grupları Destek Programı'nın kent ekonomisine büyük yarar sağlayacağını belirtti. Menevşe "Her meslek grubundan oluşturulan heyetlerin sektörleriyle ilgili fuar ve benzeri organizasyonlara katılarak ihracat yapma olanaklarını araştırmalarını teşvik edeceğiz. Projemizin Adana ekonomisine olumlu yansımalarının kısa sürede kendini göstereceğine inanıyorum" diye konuştu.

ATO 120 YAŞINI DOLDURDU

ATO'nun aylık olağan meclis toplantısında söz alan Atila Menevşe, şöyle devam etti: "Odamız üyelerinin sektörleriyle ilgili bilgi ve tecrübelerinin artırılması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda daha etkin ve aktif pay almalarının sağlanması amacıyla üyelerimize oda bütçesinde gösterilen azami sınırlar içinde ödenek ve finansman desteği sağlayacaktır. Şubat ayında yürürlüğe giren desteğin ana unsurlarını yurtiçi ve yurtdışı iş ve inceleme gezileri ile yurtiçi ve yurtdışı fuar katılım destekleri oluşturuyor. Yurtiçi fuarlara katılımda üye başına 9 metrekare, yurtdışı fuarlara katılımda ise 9 metrekareye kadarki stant bedelinin yüzde 30'u ve maksimum 2 bin ABD doları stant ücreti ödenecektir."

HAKSIZ REKABET
ATO'nun meclis toplantılarında gerçekleşen sektörel sunumlar bu kez 21'inci Grup Meclis Üyesi Zeki Kayak ve 20'nci Grup Meclis Üyesi Fatih İspir tarafından yapıldı. Gıda toptancıları sektörüne ilişkin sorunları dile getiren Zeki Kayak "ABD'de hipermarketlerin pazar payı son 30 yılda ancak yüzde 3 artarken, bizde hiçbir düzenleme getirilmez ise önümüzdeki 5 yılda yüzde 35'e ulaşacağı tahmin edilmektedir. Hipermarket, grosmarket ve AVM'ler ve bunların oluşturduğu mağazalar zincirleri mutlaka şehir merkezi dışına kurulmalıdır. Bu büyük mağazaların sayısına da bir sınırlama getirilmelidir. Perakende sektöründeki bazı firmaların çok geniş bir ürün yelpazesini kendi markalı ürünleri olarak fason üretip satması haksız rekabete yol açmaktadır"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destek programı dünyaya taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN