Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımsal üretimde lider şehir Adana

Yaklaşık 2,5 milyar dolarlık tarımsal üretim yapan Adana, 62 milyar dolarlık hasılayla Avrupa birincisi olan Türkiye'nin konumuna en fazla katkı sağlayan illerin başında geliyor

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Adana, 62 milyar dolarlık tarım ürünleri hasılası ile 2013'te Avrupa lideri olan Türkiye'de, 2,5 milyar dolarlık katkı sağlayarak başarının en büyük pay sahiplerinden biri oldu. Vali Hüseyin Avni Coş, "Hükümetimiz ve bakanlığımızın himayelerinde, ilimizdeki tarımsal faaliyetlere verdiğimiz desteğin, olumlu sonuçlar verdiğini görmekten mutluyuz. Kent ve bölge tarımının gelişip kalkınması için gösterdiğimiz hassasiyeti titizlikle sürdüreceğiz" dedi.

RAKAMLAR KANITLIYOR

Türkiye ve Adana tarımının durumunu ve geleceğini değerlendiren Vali Coş, "Üretim değerleri, gıda ve yem, ihracat, bitkisel üretim, hayvancılık, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı, eğitim, yayım ve desteklemeler" başlıkları altında incelediğimizde, tarımımızın geldiği aşama, rakamlarda da kendini gösteriyor. Tarımda sağladığımız iyileşme ve gelişme, gelecek adına bizleri umutlandırıyor" diye konuştu.

ÖRNEK GÖSTERİLDİ
Vali Coş şunları söyledi: Türkiye 62 milyar dolarlık tarım ürünleri hâsılası ile tarım ürünleri üretiminde Avrupa birincisi ve dünya yedincisi konumuna ulaştı. Son dokuz yıl içerisinde Türk tarımı 8 kez pozitif büyüme gösterdi ve bu başarı AB ülkeleri tarafından da takdirle karşılandı ve örnek gösterildi. Adana, tarım ürünleri hasılasına 2,5 milyar dolarlık bir katkı sağlayarak bu başarıda en büyük pay sahibi olan illerinden biri oldu.

DENETİMLERDE BİRİNCİ
2013'ün gıda çalışmaları açısında hareketli bir yıl olduğunu kaydeden Vali Hüseyin Avni Coş, "2013 yılında 79 denetçi ile 24 bin 439 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir. Denetçi başına düşen denetim sayısı yönünden Adana, 309 denetimle Türkiye birincisi konumundadır. Ayrıca 2013 yılında 174 Alo Gıda hattına bin 185 adet ihbar yapılmış ve ihbarlar zamanında incelenerek, tavizsiz bir şekilde gereği uygulanmıştır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımsal üretimde lider şehir Adana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN