Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'10 bin kez ceza verilse vazgeçmem'

Kaymakta nişasta kullandığı için ismi teşhir edilen Adana firmasının sahibi Bülent Gümüş, "Kaymakçı katil benim. On bin kez ceza verilse yine nişasta koyacağım" dedi

Giriş Tarihi: 10.2.2014
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sattıkları gıda ürünlerinde taklit ya da tağşiş (karıştırma) yapan firmaların ismini yayınladı. Bakanlığın açıklamasında Türkiye'nin değişik yerlerinden 27 firma ve bu firmaların sattıkları 32 ürünün ismi duyuruldu. Listede, kremaya nişasta koyduğu belirtilen Adanalı Gümüş Ticaret Süt ve Süt Ürünleri firmasının sahibi Bülent Gümüş, 'gıda teröristi' gibi lanse edilmesine tepki gösterdi. Nişastanın sağlığa zararlı olmadığını savunan ve mevzuata göre kullanması gereken diğer maddenin ise kanserojen olduğunu öne süren Gümüş, "Yayınlanan kaymakçı katil benim. On bin kez ceza olsa yine kaymağa nişasta koyacağım" dedi.

BEBEKLER DE NİŞASTA YİYOR

Lokman Hacı Kaymak Markası'yla üretim yapan Gümüş Ticaret Süt ve Süt Ürünleri'nin sahibi Bülent Gümüş, mevzuata göre kaymağa 'Carrageenan' adlı kıvam artırıcı koyabildiklerini, ancak bunun kanserojen madde olduğunu iddia etti. Mevzuatın izin verdiği bu maddenin, Japonya'da deniz yosunundan yapıldığını ve içinde kimyasallar bulunduğunu öne süren Gümüş, "Yönetmelik buna izin veriyor ama bebeklere bile mama olarak yedirilen, patateste, mısırda bulunan, bildiğimiz saf nişastaya izin vermiyor. Fakat benim kaymağına kıvam verebilmek, daha lezzetli ve daha sağlıklı bir ürün elde edebilmek için, maliyet yükselmesine rağmen 10.000'de 1,2 oranında nişasta kullanmam lazım" dedi.

İZİNSİZ ÇALIŞANLARA BAKSINLAR
Bakanlığın listesinde yer alan kaymağın içindeki süt kreması ve süt oranında bir sorun olmadığını, sadece nişasta kullandığı için 10 bin lira para cezasına çarptırıldığını belirten Bülent Gümüş "Nişasta kullandığım için bana 'katil kaymakçı' diyorlar. Oysa yönetmeliğin istediği madde kanserojen. Ben onu kullanmıyorum. Yıllardır nişasta koyuyoruz. Kaymak firmalarının yüzde 80'i nişasta koyar" dedi. İnsan sağlığına zarar vermediğini savunan Bülent Gümüş, kendisi gibi firmalara nişasta cezası verilmesi yerine şu anda sayıları yaklaşık 70 olan ve yeni mevzuata göre izin belgesi olmadan üretim yapan sağlıksız işletmelerin disiplin altına alınması gerektiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'10 bin kez ceza verilse vazgeçmem'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN