Doğum gününde yeniden doğdu

Karaciğer yetmezliği yaşayan 7 yaşındaki kız organ hakliyle hayata tutundu. Doğum gününde yoğun bakımdan çıkınca doktorları hastanede pasta kesti

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Gaziantep'te akraba evliliği sonucu doğuştan karaciğer yetmezliği çeken 7 yaşındaki kız çocuğu Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi'nde nakledilen organla doğum gününde yaşama döndü. Rahime İrem Arı için hastanede doğum günü partisi düzenlenip, pasta kesildi. Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve başhekim Prof. Dr. Levent Elbeyli'nin de katıldığı partide duygulu anlar yaşandı.

KAŞINTILAR BAŞLADI

Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde oturan ve Şahinbey Belediyesi'nde zabıta memuru olarak görev yapan 39 yaşındaki Sıtkı Arı ile kuzeni olan eşi 32 yaşındaki Naile Arı'nın çocukları Rahime İrem'in doğumundan 3 ay sonra vücudunda kaşıntılar başladı. Çaresizlik içinde çocuklarının tedavisi için birçok ilde hastane hastane dolaşan Arı çifti, yavrularının derdine çare bulamadı.

KARACİĞER ENFEKSİYONU

Bu süreçte, uykuyu unutan, kaşıntı nedeniyle vücudu sararan, kendisini sehpa, masa kenarı gibi bulduğu sert zeminlere sürterek kaşıntısını gidermeye çalışan İrem için doktorlar, "karaciğer nakli gerekli" dedi. Bunun üzerine ailesi tarafından Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi'ne götürülen Rahime İrem'in karaciğerinin iflas ettiği, akciğerlerinde ise enfeksiyon olduğu belirlendi.

OPERASYON YAPILDI

Bir süre Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Şamil Hızlı'nın kontrolünde kalan İrem'e, annesinden alınan karaciğer, Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sacit Çoban, Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Yıldız'ın gerçekleştirdiği operasyonla nakledildi. İrem'in yoğun bakımdaki kontrolü 3 Şubat 2014'te sona erdi ve normal servise gönderildi. Ancak, bu tarih İrem için çok farklı bir anlam ifade ediyordu. 3 Şubat aynı zamanda İrem'in doğum günüydü. Organ Nakil Merkezi ekibi, İrem için doğum günü partisi düzenledi. Üstünde 'İyi ki doğdun İrem' yazılı pasta, ailesi ve merkez çalışanlarının alkışları arasında kesildi. 12 gün daha hastanede kalan İrem'e hastaneden evine gönderildiği gün bu kez de ailesi bir doğum günü partisi düzenledi.

'SABAHA KADAR AĞLADIK'
Çocuklarının rahatsızlığı nedeniyle, son 7 yılın, 5 yılını hastanelerde geçirdiklerini belirten Sıtkı ve Naile Arı, "İrem'in yoğun bakımdan çıktığı günün gecesi uyuduğunu görünce saatlerce sevinç gözyaşı döktük. Çünkü bu çocuğumuzun ilk kez bir gece aralıksız uyumasıydı. İrem'in, 'Bütün elbiselerimi çöpe atın. Onlar beni kaşındırıyordu' talimatı ise bizim için en büyük mutluluk kaynağı. İrem yeniden dünyaya geldi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum gününde yeniden doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN