Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumlara rağmen

Mersin'den KKTC'ye deniz altından su götürecek proje, engellemeye çalıştıklarını itiraf eden Rumlara rağmen suda 5 kilometre ilerledi

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Mersin'in Anamur ilçesinden, yavru vatan KKTC'ye deniz altından temiz su götürecek olan ve 'Asrın Projesi' olarak adlandırılan proje, engelleme girişiminde bulunduklarını ancak başarılı olamadıklarını itiraf eden Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne rağmen ilerliyor. Projede deniz altına şu anda 5 kilometre döşenirken, her gün bir kilometre yol alınmaya devam ediyor. Rum yöneticiler Mersin'den gidecek suyun Kıbrıslı Türk çiftçileri zenginleştirmesinden korktuklarını belirtiyor.

TOPLAM 80 KİLOMETRE
Şu anda Anamur'dan deniz altında askılarla bağlanmaya başlanan borular, deniz dibindeki basınç düzeyi su aktarımını imkânsızlaştırdığı için, askılarla özel bir teknikle inşa ediliyor. 80 bin 151 metre uzunluğundaki boru hattı, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte kurulacak askılarla KKTC'ye su taşıyacak. Anamur-Dragon Çayı üzerinde inşası devam eden Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, deniz altındaki boru hattı ile KKTC'de Girne yakınlarındaki inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarılacak. Proje Mart ayı sonunda tamamlanacak.

50 YIL SU GÖTÜRECEK

KKTC'ye aktarılacak yıllık 75 milyon metreküp suyun yarısı içme, diğer yarısı da sulama suyu olarak kullanılacak. Projenin gerçekleşmesi ile halen yeraltı ve yüzey su kaynaklarının az olması nedeniyle su sıkıntısı çekilen KKTC'de, 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca 4 bin 824 hektarlık zirai alanda sulama yapılacak. Rum Dışişleri Bakanlığı Enerji ve Deniz Politikasından Sorumlu Genel Müdür Vekili Büyükelçi Tasos Conis, Türkiye'nin projesinin, Rum milli çıkarlarını için olumsuz etkilediğini belirterek "KKTC'nin Türkiye'ye olan yakınlaşmasını daha da artırdığını" söyledi. Conis, projenin engellenmesi yönünde girişimde bulunduklarını belirterek "Bu girişimde başarılı olamadık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumlara rağmen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN