Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yönetmeliğe taksiciler tepkili

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin belirlediği Taksi Yönetmeliğine, taksici esnafı karşı çıkıyor. İsyan eden taksiciler, "Yönetmelikle yeni masraflar çıkarıldı" diyor

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen ay yayınladığı Taksi Yönetmeliği'ne, yeni masraflar çıkardığı, belirsizlikler taşıdığı ve Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın bazı yetkilerini elinden aldığı için esnaf karşı çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda meclis üyeleri aracılığıyla itirazlarını dile getirince Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'la tartışan taksiciler, yönetmelikte yanlış, eksik ve belirsiz gördükleri maddelerin düzeltilmesini istiyor.

MAĞDURİYET GETİRİYOR

Meclisin 16 Ocak'ta 28 sayılı kararıyla, taksicilerle ilgili çeşitli düzenlemeler getiren 'Taksici Yönetmeliği' yayınlandı. Yönetmelikte ticari taksilere yıllık 78 lira belediyeye ödeme yapmalarının yanı sıra bekleme yeri uygunluk ve araç uygunluk belgeleri için 100'er lira gibi ek külfetler getirildi. Öte yandan tahsis belgesi ücreti 253 lira, taksi aracının devir ücreti 198 lira olarak belirlendi. Öte yandan plakaların askıda kalma süresi 1 ayla sınırlandırıldı.

BELİRSİZLİK VE EKSİKLER VAR

Yönetmeliğin getirdiği bir başka yenilik ise taksi bekleme yerlerinin onayını Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi'nin yapacak olması. Taksiciler yönetmelikteki eksiklikleri ise 'emeklilerin taksicilik yapabilmesiyle ilgili belirsizlik bulunması', 'özellikle otellerin kapı önlerinde kendi taksi bekleme noktalarını oluşturup taksici esnafına karşı haksız rekabette bulunmasını engelleyecek maddeye yer verilmemesi', 'ilçelerin taksilerinin merkezde çalışamaması belirtildiği halde merkezdeki taksilerin ilçelerde çalışamayacağının belirtilmemesi' şeklinde sıraladı.

BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMELİ

Meclisteki tartışmanın ardından SABAH Güney'e konuşan Adana Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kazım Barışık, yönetmelikte düzeltme yapılmasını istediklerini söyledi. Taksicilere yeni ekonomik yükler getirilmesini doğru bulmadıklarını belirten Barışık, bekleme yeri onayının Büyükşehir Belediyesi'nce yapılmasının da önemli sıkıntılara yol açacağını savundu. Barışık, "Biz bu onayı verirken, kimin gerçek taksici olduğunu, kimin olmadığını biliyoruz. Esnaf arasında sıkıntı çıkmayacak şekilde bekleme yeri onayı veriyoruz. Ama belediye yöneticileri bunları bilemez" dedi.

TARTIŞMA ÇIKTI
Şoförler ve Otomobilciler Odası yöneticileri, belediyeye dilekçe vererek kaygılarını dile getirmişti. Meclis Üyesi İlker Mengü de 10 Şubat Pazartesi günü toplanan mecliste konuyu gündeme getirmek istemişti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise meclisten kararı çıkmış bir konunun bu şekilde gündeme getirilemeyeceğini söyleyerek konuyu kendisinin inceleyeceğini söylemişti. Meclis toplantısının ardından, salonda bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odası 2'nci Başkanı Kenan Yılmaz ile Eğitim Müdürü Kazım Cengiz, Aldırmaz'a sıkıntılarını aktarmış, kısa süren bir tartışma yaşamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yönetmeliğe taksiciler tepkili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN