Kontak çevirmek için 16 yıldır bekliyorlar

Mersin'de dolmuş hattı kurmak için 1998'de yola çıkan kooperatif üyeleri, seferlere başlayabilmek için 16 yıldır izin verilmesini bekliyor

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Mersin'de 1998'de aralarında para toplayarak yeni hat kurmak için girişimde bulunan dolmuşçular, izin verilmediği için 16 yıldır kontak çevirecekleri günü bekliyor. Kent merkezinin büyük bölümünden geçen Okan Merzeci Bulvarı'nın yapıldığı ilk yıllarda bölgede ulaşım ihtiyacı doğacağını düşünen 134 minibüs esnafı, 1998 yılında Yeni Hal Kavşağı ile Mersin Üniversitesi yerleşkesi arasındaki güzergahta 'dolmuştaksi' işletmek amacıyla çalışma başlattı.

DOLMUŞ TAKSİ

Aynı yıl aralarında topladıkları 65 bin lirayı Mersin İdmanyurdu'na bağışlayan esnaf, Büyükşehir Belediyesi UKOME'den de 1999'da hat için gerekli onayı aldı. En fazla 7 oturma yeri olan 'dolmuş- taksi' işletmek için İl Trafik Komisyonu'ndan gerekli izini de alan esnaf, seferlere başlamayı beklerken, Mersin Minibüsçüler Esnaf Odası, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nin aldığı kararın iptali için aynı yıl mahkemeye başvurdu.

UKOME REDDETTİ

Adana İdare Mahkemesi'nde görülen davanın ardından hattın, "dolmuş-taksi" yerine "dolmuş" olarak işletilmesi kararı çıkınca esnaf da 2003 yılında S.S 138 No'lu Yeni Bulvar Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifini kurarak, hatta verilen onay kararının hayata geçirilmesi için başvuruda bulundu. Esnafın, mahkeme kararı sonrası hat işletimi için yaptığı başvuru, Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından "ihtiyaç olmadığı" gerekçesiyle reddedildi. Hukuki mücadeleleri halen süren kooperatifin 134 üyesinden 5'i "mutlu sonu" göremeden hayatını kaybetti, 8'i de aidatlarını ödeyemediği için kooperatiften ayrıldı. Şu anda sayıları 126 olan esnaf, yıllar geçmesine rağmen dolmuşlarını satmadı. Dolmuşçular, "Adalet aranıyor..!" yazılı afiş astıkları duraklarında, 16 yıldır çürümeye yüz tutmuş dolmuşlarının kontağını çevirecekleri günü bekliyor.

MUHTARLAR 'İHTİYAÇ VAR' DEDİ

Kooperatifi Başkanı Mehmet Serbes, bölgedeki 32 muhtarın da dolmuş hattına ihtiyaç olduğu yönünde onay verdiğini kaydetti. Yaklaşık 300 bin kişinin toplu taşıma hizmetinden mahrum bırakıldığını savunan Serbes, 1999'da verilen iznin, bölgenin nüfusu artmasına rağmen şu an verilmemesini anlamsız bulduklarını söyledi. Serbes, 'rant çabaları uğruna' yüzlerce dolmuşun çürümeye terk edildiğini ileri sürdü.

'PARAMIZ GASP EDİLDİ'
Serbes şunları söyledi: "Bizim hat istediğimiz güzergahtaki insanlar, kendilerini şehrin doğusundan batısına taşıyacak ulaşım araçlarına ihtiyaç duymaktadır. Kooperatifimize ait 134 minibüs çürürken, 65 bin lirası gasp edilen esnafın mağduriyeti yıllardır devam ettirilmiş, binlerce insan toplu taşıma hakkından mahrum bırakılmıştır. Biz, Mersin halkına, özellikle de üniversite öğrencilerine hizmet etmek istiyoruz. 16 yıldır devam eden mağduriyetimizin giderilmesi için yetkililerden yardım istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kontak çevirmek için 16 yıldır bekliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN