Gaziantep'te örnek çalışma

Giriş Tarihi: 20.2.2014

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi şehir merkezindeki ana arterler başta olmak üzere tüm kaldırımları aynı ölçülerde yeniden yapacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin en işlek bulvarlarından olan Atatürk Bulvarı'nı engellilerin daha rahat kullanabilmesi amacıyla baştan sona yeniledi. Uygulama ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından konulan standartlara göre, engellilerin kullanabilmesi amacıyla kaldırımların standart hale getirilmesini amaçlayan düzenlemenin ilk uygulanmaya başladığı illerden biri de Gaziantep oldu.

ENGELLER AŞILACAK
5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu'nun getirdiği yükümlülüklerin belediyeleri engelliler için özel düzenleme yapmasını zorunlu kıldığını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Bugüne kadar engelliler için en iyi düzenlemeleri yapmaya çalışan bir belediye olarak yasal yükümlülük ile birlikte hemen çalışmalara başladık. Bundan sonra kentin tüm caddelerindeki kaldırımlar tek bir standarda sahip olacak" dedi. Düzenlemenin yapıldığı Atatürk Bulvarı'nda TEDAŞ, GAZDAŞ, GASKİ, Türk Telekom'un altyapılarının da yenilendiğini belirten Güzelbey, "Buradaki kaldırımlar engelliler de dikkate alınarak yapıldı. Yasal standartlara göre kaldırım taşının üst tarafının asfalt kaplamasından yüksekliği 3-15 cm arasında olacak. Biz de bu aralıkta asfalt kaplaması yaptık. Engelliler için akıllı işaretlerin konulduğu kaldırımlar, yaya geçitlerinde ise özel bordür taşları yüzde 8 eğimle döşendi" diye konuştu.

AKILLI KALDIRIM

Yeni yapılan bulvar ve caddelerde görme engelliler için yönlendirme ve uyarı taşları yapıldığını belirten Güzelbey, "Kentin farklı yerlerinde uyguladığımız akıllı kaldırımları yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Bu güzergâhta yapacağımız çalışma ile bir görme engelli vatandaşımız 25 Aralık Devlet Hastanesi'nden Karagöz'e kadar kimsenin yardımı olmadan kendi imkânı ile gidebilecek" şeklinde konuştu.

STANDARTLAR NELER?
TSE'nin kaldırımlarla ilgili ölçüleri TS 12576'de şöyle belirtiliyor: Tüm yayaların serbestçe hareket edebilmeleri için yaya kaldırımı en az net 150 cm olmalıdır. Yaya kaldırımı net ölçüsüne ilâveten mülkiyet yanında en az 25 cm, bordür taşı tarafında bordür taşı dahil 50 cm emniyet şeridi olmalıdır. Kaldırım genişliğine ve yol gruplarına göre emniyet şeritleri mülkiyet sırasında 50 santimetreye ve bordür taşı tarafında 120 santimetreye kadar olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te örnek çalışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN