İşitme cihazı yanınca sessizliğe büründü

Giriş Tarihi: 20.2.2014

Adana'da yaşayan 2 yaşındaki işitme engelli Erva Hayriye Altunkanat, kulağındaki 18 bin liralık implantı (işitme cihazı) sobaya atınca, sesleri duyamaz oldu

Adana'da yaşayan doğuştan işitme engelli 2 yaşındaki Erva Hayriye Altunkanat, duymasını sağlayan 18 bin lira değerindeki implantı (işitme cihazı) sobaya atınca sessizliğe büründü. SGK'nın cihazın yenisini ancak 4,5 yıl sonra vereceğini öğrenen anne ve baba devletin ve hayırseverlerin desteğini bekliyor. Eşinin asgari ücretle çalıştığını anlatan anne Ayşe Altunkanat (30), "Çocuğumuzun duyamayışı bizi kahrediyor" diyor.

BEDELİ 18 BİN TL
Eşi Ömer Altunkanat'la (28) bundan 7 yıl önce evlendiklerini ve bir yıl sonra dünyaya gelen ilk çocukları Tarık'ın ortopedik rahatsızlığıyla mücadele ettiklerini belirten Altunkanat, "2 yıl önce kızımız Erva Hayriye doğdu. Erva'nın da bir kulağı yüzde 95, diğeri yüzde 85 duymuyordu. Yaklaşık 6 ay önce Çukurova Üniversitesi Hastanesi'nde sol kulağına, SGK'nın ödeme yapmasıyla implant dedikleri cihazı taktılar, duymaya başladı. Diğerinde de normal işitme cihazı vardı. Ama bundan 15 gün kadar önce, sol kulağındaki implantı sobaya atmış. Fark ettiğimde çoktan yanmıştı" dedi. Ayşe Altunkanat, cihazın yenisini almak istediklerinde, 5 yılı doldurmadan ikinci cihaz için SGK'nın ödeme yapmayacağını öğrendiklerini anlattı. Anne Altunkanat, "Araştırdığımızda cihazın değerinin yaklaşık 18 bin lira olduğunu öğrendik. Koklear Implant Derneği'yle görüştük, aparatlı olarak 14 bin 900, aparatsız haliyle 11 bin 400 liraya temin edebileceklerini söylediler. Ama bizim bu parayı bulma şansımız yok. Eşim bir restoranda garson. Neyimiz var neyimiz yoksa ilk çocuğumuzun bacağındaki rahatsızlığa harcamıştık" diye konuştu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurduklarını ve yanıt beklediklerini kaydeden anne Altunkanat, "Vakıf yardım elini uzatmazsa çocuğumuz duyamayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşitme cihazı yanınca sessizliğe büründü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN