Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram: 50 yıl sonra belki böcek yiyeceğiz

Prof. Dr. Mustafa Bayram, büyük olasılıkla 50 yıl sonra gıda ve su savaşlarının çıkabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, dünyada su ve gıda yetersizliğinin büyük bir problem olmaya devam ettiğini belirterek, "Şimdi tabu olsa da, 50 yıl sonra böceklerle karnımızı doyurduktan sonra birbirimize 'Afiyet olsun' demek zorunda kalacağız. Eğer, savaşlar çıkarsa bu savaşlar su ve gıda savaşları olacak" dedi.

ALTERNATİF BULMALIYIZ
Önümüzdeki 50 yıl sonunda dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Bayram, bu sayıdaki insanı doyurabilmek için şu anda üretilenin iki katı ürünün üretilmesi gerektiğini kaydetti. Oysa Türkiye ve dünyada tarımsal alan sahasının giderek azaldığını belirten Bayram, "Çünkü insanlar şehre göç ediyor. Böyle olunca da 'Bu ürünleri kim yetiştirecek?' sorunu ortaya çıkıyor. İnsan nüfusu artarken, gıda miktarı düşerken yeni bir alternatif çözüm bulmak zorundayız" dedi.

ARAZİ VE SU AZALIYOR

Bu aşamada ilk akla gelenin böceklerle beslenmek olduğunun altını çizen Bayram, "Bu çözüm yolu şu anda tabu gibi gelebilir. Ama insan açlığa en fazla 3-5 gün dayanabilir. Bugün kabul etmezsek bile açlıktan ölmemek için alternatif ürünleri kabul etmemizi sağlayacaktır" diye konuştu. Hem Türkiye, hem dünyanın gıda kaynakları penceresinden bakıldığında önümüze kötü bir tabloyu koyduğunun altını çizen Prof. Dr. Bayram, "Tarımsal bazlı ürünler için zaman ve araziye ihtiyaç var. Ama arazi, su azalıyor. Hayvansal olarak düşündüğünüzde para, zaman, yem ihtiyacı söz konusu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram: 50 yıl sonra belki böcek yiyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN