İsyan ses getirdi

Büyükşehir Belediyesi, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ndeki restorasyon çalışmalarındaki gecikmeyi özel idarenin kaynak aktarmamasına bağlarken, Valilik ise belediyeyi becereksizlikle suçladı

Adana'da Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde yürütülen ve tamamlanamadığı için Büyüksaat esnafının tepkilerine neden olan restorasyon çalışmalarıyla ilgili haberimiz büyük ses getirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, gecikmenin sebebini özel idareden gelmesi gereken 2 milyon liralık kaynağın aktarılmamasına bağlarken, Vali Hüseyin Avni Coş, "Büyükşehir Belediyesi iş bilmezliğinin ve beceriksizliğinin faturasını Valiliğimize kesmeye çalışıyor. Oysa işin projelendirme kısmı için belediyeden talep edilen miktar bloke edildi ancak projeye zamanında başlanamadığından bu kaynak Milli Mensucat Müzesi projesine aktarıldı. Ayrıca Büyüksaat civarında yapılan uygulama hakkında da inceleme başlatıldı" dedi.

ESNAF İSYANLARDA
"Akıllı Dokunuş" sloganıyla Adana'nın birçok noktasında aynı anda düzenlemeler başlatan Büyükşehir Belediyesi, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'ndeki restorasyon çalışmalarını bir türlü tamamlayamayınca esnaflar isyan noktasına geldi. Çalışmalar yüzünden müşterinin alışveriş yapmaya gelemediğini söyleyen esnaflar, "10 ayda bitecek denilen çalışmalar hala sürüyor. Ne zaman biteceği de belli değil. Çalışmaları yürüten firma kendilerine ödeme yapılmadığından işi hızlandıramadığını söylüyor. Olan bize oluyor. Evimize ekmek götüremez olduk. Hepimiz iflasın noktasına geldik. Ne olur derdimize care bulunsun" diye dert yandılar.

KAYNAK AKTARILMADI

Bu konuda bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Adana'da tarihi mirasın korunmasıyla ilgili önemli projeleri uygulamaya koyduk. Bunlardan biri de 'Ali Münif Yeğenağa Sokak Sağlıklaştırması Projesi'dir. Bugüne kadar belediyemizin imkanlarıyle bugünkü noktaya getirildi. Gecikmenin sebebi İl Özel İdaresi'nden aktarılması gereken 2 milyon liralık kaynağın gelmemesidir. Kendi çabalarımızla tarihi dokuya sahip çıkıyoruz. Yüklenici firma ile görüşmeler yaptık, bir ay içerisinde çalışmaları tamamlayacağını bildirdi" müjdesini verdi.

TAAHHÜT EDİLDİ

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir'in iş bilmezliğinin ve beceriksizliğinin suçuna kendilerini ortak etmeye çalıştığını öne sürerek şöyle dedi: Ali Münif Yeğenağa Caddesi Sokak Sağlıklaştırması işinin projelendirmesi için Büyükşehir'in talebi doğrultusunda 2010 ve 2011 yıllarında katkı payı hesabından gerekli miktar bloke edildi. Ancak iş zamanında yapılamadığından süresi sonunda taahhüt edilen miktar iptal edildi. 2012 yılında yine belediyenin talebi doğrultusunda uygulamanın yapılması için 2 milyon 549 bin lira kaynak aktarımı taahhüt edildi ancak yine işe başlanamadı"

İNANDIRICILIĞI YİTİRDİ
Büyükşehir'in 2013 yılında yeniden başvuru yaptığını ve projenin etaplar halinde yapılacağını bildirdiğini belirten Vali Coş, "Üç yıldır işe başlayamayan Büyükşehir'in sunduğu proje inandırıcılığını kaybettiği için söz konusu kaynak Milli Mensucat Projesi'ne aktarıldı. Görüldüğü gibi İl Özel İdaresi üç yıl boyunca kaynak aktarımını taahhüt ettiği halde Büyükşehir becerip projeye başlayamadı. Yani Büyükşehir'in beceriksizliğinin ve iş bilmezliğinin faturasını esnaflarımız çekti. Ayrıca kamu kaynakları ile reklam yapmak yerine işin bitirilmesi için gayret edilmiş olsa bu iş şimdiye kadar çoktan biterdi" diye konuştu.

DEVLET DURMUYOR

Vali Coş, Büyükşehir Belediyesi'nin Çarşı Hamamı önündeki dükkanların kamuşaltırılması için proje maliyetinin yüzde 60'lık kısmı için kaynak aktarılmasının uygun görüldüğünü belirterek, "Bakın bu iş içinde valiliğimize herhangi bir ödeme evrakı sunulmadı. Yani Büyükşehir bir iş girişimde bulunuyor ama gerisini getiremiyor. Proje gelmeyince, talep olmayınca taahhüt edilen kaynak başka projeye aktarılıyor. Devlet iş yapar, durmaz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsyan ses getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN