Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin ekonomisi ihracatla güçlenir

Giriş Tarihi: 23.2.2014

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Mahmut Arslan, Mersin'de ihracatın daha yüksek noktalara taşınarak, kent ekonomisinin geliştirilebileceğini söyledi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Mahmut Arslan, Mersin'de ihracatın daha yüksek noktalara taşınarak, kent ekonomisinin hak ettiği konuma getirilebileceğini söyledi. MTSO Şubat ayı meclis toplantısına katılan Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, Krediler Genel Müdür Yardımcısı Mesut Gürsoy, Ülke Kredileri Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Metin ve Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin, meclis üyelerine Türk Eximbank Programları hakkında bilgi verdiler.

MERSİN'İN PAYI DÜŞÜK

Bilgilendirme toplantısında konuşan MTSO Meclis Başkanı Mahmut Arslan, Mersin'de ihracatın hak ettiği noktada bulunmadığını belirterek, "Mersin'de ihracat olması gerektiğinden çok düşük. İhracat rakamlarını artırarak Mersin ekonomisini daha yukarılara taşıyabiliriz" dedi. Kentin, Türk Eximbank'ta kullandığı ihracat payının çok düşük olduğunu savunan Arslan, "Adana, Mersin'e göre Türk Eximbank'ı 8 kat daha fazla kullanıyor. Bu konuda özellikle ihracatçılara büyük rol düşüyor. Kullanılan pay artırılırsa kentin ihracat rakamları da artar" şeklinde konuştu.

FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILIYOR

Türk Eximbank hakkında kısa bilgiler veren Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ise , "Türk Eximbank aslında ihracat kredi destek kuruluşudur. Biz piyasaya göre daha uygun maliyetlerde kredi sunuyoruz" dedi. Hayrettin Kaplan, 12 yıl boyunca ihracatta söz sahibi olan illeri gezdiklerini ve söz konusu illerde fikir alışverişi yaptıklarını belirterek, "2011'den 2013 yılına kadar olan dönemde toplam desteğimizde yüzde 126'ya varan bir artış sağlandı. Özellikle kredilerde büyük artış yaşandı diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin ekonomisi ihracatla güçlenir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN