Eğitim projeleri üreten kaymakam

Eğitim konusunda projeler üreten Gaziantep Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan gittiği her yerde ilk olarak kız çocuklarının okutulması için çalışmalar yapıyor

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Gaziantep Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, insan sevdalısı, eğitim sevdalısı bir bürokrat. Nüfusu birçok ilden büyük olan Şahinbey'i yöneten Uğur Turan, geldiği günden bu yana eğitim projelerinin yanı sıra özellikle kız çocuklarının okullaşması için ürettiği projelerle dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi VARGEL projesi. Yoksul ailelerin umudu olan bu proje ile kız çocuklarının okutulmamasının önüne geçmek hedefleniyor.

ASTRONOT OLMAK İSTİYOR

Ortaokul çağında olan 9'u kız 10 öğrencinin iş sahibi olana kadar tüm eğitim masrafları VARGEL projesiyle karşılanıyor. Kaymakam Turan, bu öğrencileri sık sık ziyaret ederek bizzat derslerinde yardımcı oluyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin Çocuk Üniversitesi'nden başarıyla mezun olan kız çocuklarından 13 yaşındaki Berivan, "Bu proje sayesinde kendimi aileme yük olmaktan kurtardığım için çok mutluyum. Öğretmenlerim ve arkadaşlarım derslerimdeki başarıyı hemen fark ettiler. İnşallah astronot olacağım" dedi. Kaymakam Uğur Turan'ın eğitime verdiği önem çok eskilere dayanıyor. 1990'da kaymakamlık kursundan başarıyla mezun olduğu için kendi istediği Sinop'un Ulaş ilçesinde ilk görevine başlayan Uğur Turan oradan Diyarbakır'ın Hazro ilçesine atandı. Eğitimde gösterdiği başarısı İçişleri Bakanlığı'nın dikkatini çekince Eğitim Dairesi'ne atandı. Diyarbakır'da Gaffar Okan'la çok çalıştığını anlatan Turan, "O zamanlar terör saldırısına uğradığımız da oldu. Ama Valilik kadın öğretmen atayacağı zaman bizim ilçeye atardı, 'Uğur onları korur' diye. Bir öğretmenimizin burnu bile kanamamıştı. O dönem Ali Gaffar Okan İl Emniyet Müdürüydü. Allah mekanını cennet ettin" dedi.

BEKLESE VALİ OLACAKTI

Bakanlıkta biraz sabretmesi halinde vali olabileceği tavsiyelerine rağmen taşraya dönme sevgisi nedeniyle bakanlıktaki 2 yıllık görevinin ardından Uğur Turan isteği üzerine atandığı ilçelerde eğitim projelerine yenilerini eklemeye devam etti. "Yolkonak Kızlarıyız Okullaşmaya Varız" projesini hayata geçiren Kaymakam Turan, "40'tan fazla kız öğrenciyle Ankara'ya Emine Erdoğan'ı ziyarete gittik. Kendisi bizi konuta kabul etti. Ben ve çocuklar için unutulmaz bir anıydı. Rol-model için kız çocukların eğitimine katkısı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

ULAŞILABİLEN KAYMAKAM

Kaymakam Uğur Turan'ın yaptıkları eğitimle sınırlı kalmıyor. Gitmedik köy ve mahalle bırakmayan kaymakam, şehit ve gazi ailelerinin de hepsini ziyaret etti. Gittiği yerlerde kendi cep telefonunu verdiği için 'her an ulaşılabilen kaymakam' olarak da bilinen Kaymakam Turan, "Kapım ve gönlüm her daim açık" diye konuştu.

VARGEL PROJESİNİN KIZ ÖĞRENCİLERİ
Ailenin tek kız çocuğu olan 13 yaşındaki Fatma Geriş: "Çalışma masası olmadığı zamanlar yerde çalışmak zorunda kalıyordum. Belim ağrıdığı için uzun süre çalışamıyordum. Benim de kardeşimin de ders notları arttı. 13 yaşındaki Berivan Turan: "Bu proje sayesinde kendimi aileme yük olmaktan kurtardığım için çok mutluyum. Öğretmenlerim ve arkadaşlarım derslerimdeki başarıyı hemen fark etti. Teşekkür alıyordum şimdi takdir alıyorum. İnşallah astronot olacağım" dedi. 12 yaşındaki Songül Akbalık, "Proje sayesinde çok iyi insanlar tanıdım. Artık geleceğime umutla, güvenle bakıyorum. Matematik öğretmeni olmak istiyorum. Olacağıma inanıyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim projeleri üreten kaymakam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN