Kayınpederle evliliğin iptaline ret

Giriş Tarihi: 25.2.2014

Mersin'de 85 yaşındaki kayınpederi ile evlenen kadının durumuna mahkeme son noktayı koydu

Mersin'de emekli maaşından faydalanabilmek için 85 yaşındaki kayınpederi Selahattin Özgen ile nikah kıydığı ileri sürülen Günnur G. (49) aleyhine evliliğin iptali için açılan dava Mersin 2. Aile Mahkemesi tarafından 2'nci kez reddedildi. Ölen adamın oğullarından Salih Özgen, açtığı "Evliliğin iptali" davasıyla ilgili verilen ret kararını temyiz ettiğini söyledi.

İPTAL DAVASI AÇTI
İddialara göre, felçli olan Bahadır Özgen ile nikahsız yaşayan ve 2 çocuğu olan Günnur G. ile kayınpederi Selahattin Özgen 8 Ağustos 2000 tarihinde nikahlandı. Yaşlı ve ruh sağlığı yerinde olmadığı öne sürülen Özgen, nikahtan 4 ay sonra hayatını kaybetti. Bu evliliği kabullenemeyen Salih Özgen, babasının yaptığı evliliğin iptali için Mersin 2'nci Aile Mahkemesi'ne dava açtı.

MAHKEME REDDETTİ
Özgen'in dava açmaya yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Salih Özgen, "Böyle utanç verici bir evlilik olur mu? Kimsenin yüzüne bakamaz olduk. Bu evliliği iptal ettirmek için hukuk mücadelemiz devam edecek. Kardeşim Bahadır, sahte nikahla eşini babamla evlendirip, emekli maaşını dolandırıcılık yoluyla almaya başladı" diyerek kararı 2008 yılında temyiz etti.

ADLİ TIP RAPORU İSTENDİ
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Mersin 2. Aile Mahkemesi'nin verdiği kararı "Selahattin Özgen akli dengesinin yerinde olup olmadığıyla ilgili karar verilmesi için" bozdu. Davanın görülmesine yeniden başlandı. Mahkeme, adli tıptan ölen adamın akli dengesinin yerinde olup olmadığı yönünde rapor istedi. Adli tıp ise ölen bir kişinin akli dengesinin yerinde olup olmadığına karar veremeyeceklerini, mahkemenin şahitleri dinleyerek karar verebileceği bildirdi.

2'NCİ KEZ REDDEDİLDİ
Kayınpederi ile emekli maaşı için evlendiği iddia edilen Günnur Ö. ise eşi Bahattin'in kendisine nikah kıymaması nedeniyle zorunlu olarak kayınpederi ile nikahlandığını belirtti. Yerel mahkeme 2'nci kez "Selahattin Özgen'in akli dengesinin yerinde olup olmadığına karar verilememiştir. Bu nedenle Salih Özgen'in talebinin reddine" diye karar verdi. Ret kararını temyiz edildiğini söyleyen Salih Özgen, "Dava, ölen babamın akli dengesiyle ilgili durumun belirlenememesinden dolayı reddedildi. Akli dengesi yerinde olsa ne olacak. Burada sahte bir nikah var. Hukuksal mücadelem devam edecek. Yargıtay'ın kararını bekliyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayınpederle evliliğin iptaline ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN