Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durak keçilerle savaştı ormancılar geri çağırdı

Giriş Tarihi: 7.3.2014

Aytaç Durak'ın kampanya düzenleyerek Adana'da sayılarını azalttığı keçiler, Orman Teşkilatı'nın çalışmalarıyla yeniden köylünün geçim kaynağı haline geldi

Görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın 'ormana zarar veriyorlar' gerekçesiyle kampanya düzenleyerek sayılarının azalmasına neden olduğu keçiler için Orman Teşkilatı özel bir çalışma yapıyor. Yasal düzenlemelerin ardından Adana'daki ormanların yüzde 75'i keçiler için 'otlatma alanı' olarak belirlendi. Durak'ın döneminde yaklaşık 600 binden 100 binlere düşen keçi sayısı, yeni uygulamalarla 200 bini geçti. Bine kadar gerileyen keçi besicisinin sayısı da yeniden 2 binlere ulaştı.

KEÇİ SAYISI DİBE VURMUŞTU

Aytaç Durak, 2006-2007 yıllarında 'Ormanlara zarar veriyorlar' diyerek, özellikle Saimbeyli, Feke, Kozan, Aladağ, Karaisalı ve Pozantı'nın köylerinin geçim kaynağı keçilere karşı kampanya başlatmıştı. Daha önce fidan olmayan bölgelerde besicilere müsamaha gösteren orman yetkilileri şimdiki MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz'ın Orman Bölge Müdürü olduğu dönemde, keçilerini ormana sokan köylülere ceza yağdırmıştı. Bu baskıdan ve cezalardan bıkan besicilerin çoğu hayvanlarını satmış, yapacak birşey olmadığından büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmıştı.

EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK

Orman köylüsünün yaşadığı bu sıkıntıyı göz ardı etmeyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2011'de Orman Kanunu'nda değişiklik yaptı. Adana'da tüm ormanların yüzde 75'ini oluşturan ve keçilerin ağaçlara zarar vermeyeceği toplam 580 bin hektar arazi, 'otlatma alanı' olarak belirlendi. Ayrıca besicilerin göç güzergahlarında dinlenme alanları, su için altyapı, çadır kurma alanları ve yol ihtiyaçları için çalışma başlatıldı. Adana'da keçi yetiştiren besici sayısı 2 bine, keçi sayısı ise 200 bine kadar çıktı. Keçi üretiminin Adana ekonomisine katkısı ise yıllık 150 milyon lirayı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durak keçilerle savaştı ormancılar geri çağırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN