Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbinden çıkanlar doktorları şaşırttı

Suriye'deki iç savaş nedeniyle tedavi olamayan Ahmet Çavuş, Gaziantep'te ameliyat edildi. Çavuş'un normalin 3 katı büyüklükteki kalbinden yarım kilo pıhtı çıktı

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Suriye'deki iç savaşın yoğun yaşandığı bölgelerden Carablus'tan yara almadan Türkiye'ye sığınan 50 yaşındaki 8 çocuk babası Ahmet Çavuş'un normalden 3 katı büyüklükte olan kalbinden çıkarılanlar doktorları bile şaşırttı. Operasyonu gerçekleştiren doktor, Kalp ve Damar Cerrahisi Uz. Dr. Serkan Ketenciler, "Şu ana kadar felç geçirmemiş olması büyük şans" dedi.

ÖLMEK ÜZEREYDİ

Carablus bölgesinde yaşayan Suriyeli inşaat işçisi Ahmet Çavuş, kalp ağrıları artınca Suriye'de tedavi olamadığı için çareyi Türkiye'ye sığınmakta buldu. Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Bölümü'nde yapılan tetkiklerin ardından Çavuş hemen ameliyata alındı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Dr. Serkan Ketenciler ve Dr. Yavuz Arslanoğlu'nun girdikleri ameliyatta Çavuş'un kalbine giden 4 damardan 2'sinin kapalı olduğu ve diğer ikisinin ise kapanmak üzere olduğu ortaya çıktı. Ayrıca normalden 3 katı büyüklükteki kalpten yarım kilogram kadar pıhtı çıkarıldı. Bu kadar çok pıhtının şaşırtıcı olduğunu belirten Ketenciler, "Hastanın ameliyattan önce kalbe gelen 4 damardan ikisi tamamen tıkalıydı ve diğer ikisi kapanmak üzereydi. Yani kalbe sınırlı düzeyde temiz kan geliyordu. Bu durumda kalp krizi ya da felç geçirmemiş olması büyük şans. Ayrıca hastanın kalbi normalden 3 katı daha büyüktü. Genelde kalp ameliyatlarında kalpten bir miktar pıhtı çıkar ancak bu hastanın kalbinden çıkanlar neredeyse yarım kilogram kadardı. Bizi şaşırttı doğrusu" diye konuştu.

İNSANLARI KURTARIYORSUNUZ
Yapılan başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuşan Çavuş ise, "Türkiye'nin sayesinde binlerce insan ölümden kurtuluyor. Türklerin bize yardım eli uzanmasa savaşın acı tablosu çok daha fena olurdu. Allah yardım edenlerden razı olsun. Türkiye'nin doktorları da çok iyiler. Sağlık alanında da çok ilerideler. Allah hepsinden razı olsun" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbinden çıkanlar doktorları şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN