Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyazsineğe savaş açıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Sebze üreticilerinin kâbusu haline gelen beyazsineğe karşı etkin mücadele için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ile Erdemli Ziraat Odası Başkanlığı tarafından proje başlatıldı. Projenin hedefi, avcı böcekleri kullanarak, kimyasal yönteme gerek kalmadan beyazsinekleri yok etmek.

AÇIKTA VE SEBZEDE

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Bitki Sağlığı Bölümü Başkanlığı Proje Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Altan ile EZO Başkanı Ali Gürgenç, proje hakkında ortak açıklama yaptı. Bülent Altan, virüs taşıyıcılığı yaparak bitkilerde önemli kayıplara neden olan beyazsineğe karşı avcı böcek (Serangium parcesetosum) kullanarak mücadele edileceğini söyledi. Altan, serada beyazsineğe karşı başlatılan mücadelenin başarılı olunması halinde aynı sistemin hem açıkta sebzede hem de narenciyede deneneceğini kaydetti.

REKABET ŞANSI İÇİN

Altan şöyle konuştu: "Bu projeyle paralel olarak Haziran 2014'te yine Erdemli Ziraat Odası ve ülkemizin önemli özel sektör firmalarıyla çiftçi şartlarında hem hastalığa hem de zararlılara karşı biyolojik mücadele ön deneme projesi başlatılacak. Bu projeyle, güvenli ve sertifikalı ürün üretilerek bölgenin ihracattaki rekabet şansının arttırılması hedefleniyor. Ülkemizde ilk olacak bu projeyle bölgemiz pilot olarak değerlendirilecek. Projenin başarılı olması halinde, domates, biber ya da diğer sebze ürünleri yurt dışından geri çevrilmeyecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyazsineğe savaş açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN