Erkek işlerinde artık 'kadın eli'

Gaziantepli kadınlar, "erkek işi" denilen birçok mesleği başarıyla sürdürüyor. Kadın belediye otobüs şoförleri, vatmanlar ve itfaiyeciler, hemcinslerine cesaret veriyor

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Türkiye' de "erkek işi" denilen birçok işi başarıyla sürdüren Gaziantepli kadınlar, son yıllarda hayatın her alanında çalışıyor. Bilinen işlerin yanı sıra daha çok erkeklerin yaptığı ambulans şoförlüğünden temizlik işçiliğine, petrol istasyonlarında pompacılıktan araba tamirciliğine, vatmanlıktan kamyon şoförlüğüne kadar birçok sektörde gece gündüz demeden çalışan kadınlar, hem aile bütçesine katkı sunuyor hem de hayatın her alanında yer alıyorlar. Belediye otobüsünde şoförlük ve tramvayda vatmanlık yapan, itfaiyeci olarak çalışan Gaziantepli kadınlar, erkeklere taş çıkarıyor.

BİZ DAHA HOŞGÖRÜLÜYÜZ
Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü'nde çalışan kadın şoförlerden Müzeyyen Yılmaz, daha önce vinç operatörlüğü yaptığını belirterek, araç kullanmayı sevdiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda çalışan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ilk kadın itfaiyecisi olduğu belirtilen Fatma Doğan da küçükken babaannesinin, çıkan yangında itfaiyeciler tarafından kurtarıldığını belirterek, o günden sonra itfaiyeci olmaya karar verdiğini söyledi.

ÇOK HEYECANLANIRDIM
Tramvay yöneten vatmanlardan Seda Bardız ise kadınların tüm sektörlerde başarılı olacağına inandığını söyledi. Çocukken tramvay gördüğünde çok heyecanlandığını ve tramvay sürmeyi hayal ettiğini dile getiren Bardız, "Benim için çok zevkli bir iş, bütün kadınlara önerebilirim. Tramvay gibi kocaman bir aracı kullanmak bana büyük keyif veriyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkek işlerinde artık 'kadın eli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN