Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıcılar enerjiyi güneşten alacak

Giriş Tarihi: 12.3.2014

Adana'da İl Özel İdaresi tarafından 48 arıcı ve 24 göçer keçi besicisine kamu kaynaklarıyla güneş enerjisi panelleri (solar) ve elektronik sistemleri alındı

Adana İl Özel İdaresi, ilçelerde arıcılık ve keçi besiciliği yapan toplam 72 kişiye güneş enerjisi panelleri (solar) ve bunların elektronik sistemleri alındı. Her biri 970 lira değerinde olan ve 895 lirasını devletin ödediği cihazlar törenle teslim edildi. Güneş enerjisi sistemleri sayesinde arıcılar ve göçer besiciler, nerede olurlarsa olsunlar aydınlanma ve iletişim ihtiyaçlarını giderecek. Sistemler, düşük güçlü televizyon, buzdolabı ve bilgisayar gibi cihazları da çalıştırabilecek.

BÜYÜK BİR GELİŞME

Törende konuşan Adana Vali Yardımcısı Halis Arslan, güneş enerji sistemleri sayesinde arıcıların ve besicilerin dağda, yaylada ve ormanda elektriksizlikten kaynaklanan hiçbir sıkıntıyı artık yaşamayacağını söyledi. Arslan, "En önemlisi, artık cep telefonlarını şarj edebilecek, bilgisayar kullanabilecekler. Çağımızın en büyük kavramı olan iletişim, arı ve keçi besicilerimiz için de artık ulaşılabilir olacak. Bu çok büyük bir gelişme" dedi.

TANIŞMALARI BİLE ÖNEMLİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül ise konuşmasında projenin toplam maliyetinin 69 bin 840 lira olduğunu belirtti. Güneş enerji sistemi desteği verilen arıcılar ve göçer besicilerin kurayla belirlendiğini vurgulayan Aygül, ikinci etapta 206 kişiye ulaşacaklarını, bunun da maliyetinin 199 bin 820 lira olduğunu söyledi. Aygül, arıcılar ve besicilerin güneş enerjisiyle tanışmış olmasının bile önemli olduğunu kaydetti. Törene arıcılar ve besicilerin birliklerinin yöneticileri de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıcılar enerjiyi güneşten alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN