Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İcat çıkardılar

Giriş Tarihi: 15.3.2014

Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Emin Güzel ve ekibi, 'Aflatoksin Ayrıştırma Makinesi'nden sonra bu kez 'Pırasa Hasat Makinesi' geliştirdi

Küflü kuru gıdaların ayrıştırılması için "Aflatoksin Ayrıştırma Makinesi" icat eden Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Güzel ve ekibi, şimdi de geliştirdikleri "Pırasa Hasat Makinesi" ile yine Türkiye gündeminde. Makineyle, kışlık sebzeler grubunda yer alan pırasanın oldukça zor ve zahmetli olan hasadı, artık daha kolay olacak. Ayrıca bu makineyle insan iş gücüne olan gereksinim de azalacak.

MALİYETLER DÜŞECEK

Pırasa Hasat Makinesi ile bilgi veren Prof. Dr. Emin Güzel, Çukurova'da pırasa üretimi yapılan bir işletmede, normal şartlarda hasat için harcanan işçilik giderinin, toplam maliyetin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturduğunu söyledi. İşçilik giderinin daha aşağı çekilmesi ve makine ile hasada olanak sağlanması amacıyla bir proje geliştirdiklerini belirten Prof. Dr. Güzel, "Aynı zamanda üretimde iş kapasitesini arttırmak ve hasat maliyetlerini azaltmakta projemizin en büyük hedefi. Makine kullanımıyla hasat hem daha ucuza yapılacak, hem işkence olmaktan çıkacak, hem de kayıplar azalacak" dedi.

HİDROLİK SİSTEM KULLANILDI
Prof. Dr. Emin Güzel, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi Tezleri Programı kapsamında yürütülen projeyle icat edilen makine için şu bilgileri de verdi: "Kopma sonucu oluşan hasat kayıplarını önlemek ve bitkinin rahat bir şekilde sökülebilmesini sağlayabilmek amacıyla, makinede bir bıçak kullandık. Bu bıçak, toprağın altındaki bitki kök bölgesinin hemen altından ilerleyerek toprağı gevşetiyor ve kökleri kesiyor. Alt kısmı gevşetilen bitkiyi tarladan alabilmek amacıyla da karşılıklı yerleştirilmiş iki çift kayış - kasnak mekanizması var. Kasnaklara hareket vermek için mekanik sistemler denendi ancak uygun bulunmadı ve hidrolik olarak hareketlendirilmelerine karar verildi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İcat çıkardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN