Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çobana sertifika

Mersin'de 'Sürü Yönetimi Elemanı Benim' projesi kapsamında çobanlara eğitim verilecek. Çobanlar 15 günlük eğitimin sonunda sertifika alacak

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Mersin'de Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Sürü Yönetimi Elemanı Benim' projesi kapsamında eğitimli çoban yetiştirilecek. Dört ilçede yapılacak eğitimler sonunda katılımcılara eğitim aldıklarına dair sertifika verilecek. Proje kapsamında katılımcılara hayvan hastalıkları, ağıl yapımı, beslenme ve bakımı gibi konularda eğitimler verileceğini bildiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala, eğitimlerin ilkinin Akdeniz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde verilmeye başlandığını söyledi.

HAYVAN SAYISI YÜKSEK

Mersin'in, 1 milyon 100 bin adet küçükbaş hayvan varlığına sahip olduğunu anlatan Çiftepala, "Bu rakam Türkiye'nin ilkleri arasında yer alan bir rakam. Mersin kıl keçisi üretiminde Türkiye'nin ilk üçü arasında, büyükbaş hayvanda ise önemli bir noktada. Söz konusu durumlar göz önüne alındığında eğitimlerin daha da önemli olduğu ortaya çıkıyor" dedi. Çiftepala şu anda mevcut 20 kişinin katıldığı bu eğitim projesinin, 4 ilde pilot bölge olarak başlatıldığını, bu yıl itibariyle Mersin'in de dahil olduğu 51 ilde daha başlatılacağını kaydetti.

ÜCRET DE ALACAKLAR
15 - 40 yaş arasında kursiyerlerin katılacağı eğitimin, 10 günü teorik, 5 günü de pratik uygulamalı olacağını dile getiren Kadir Çiftepala, Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü'nün eğitim için yaklaşık 35 bin lira ayırdığını, bu parayla kursiyerlerin sigortalarının yapılacağını ve günlük 20 lira ücret ödeneceğini dile getirdi. Çiftepala, projenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürlüğü, Mersin Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü (İŞKUR), Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Mersin Ziraat Odası iş birliğinde yapıldığını aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çobana sertifika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN