Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin yeni yüzyıla yakışır kent olacak

AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt, 30 Mart seçimlerini kazanacaklarını ve bununla beraber Mersin'i 21'inci yüzyıla yakışır bir kent haline getireceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 17.3.2014
AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt, 30 Mart seçimlerinin ardından Mersin'i 21'inci yüzyıla yakışır bir kent haline getireceklerini söyledi. Salt, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı da eleştirerek "15 yıldır bu şehre doğru yaptığı 2 proje var. Onlar da Başbakanımızın finansal ve siyasal desteği ile gerçekleşmiştir" dedi. Yerel seçimler öncesi AK Parti Mersin ekibinin tam kadro çalışmaya devam ettiğini söyleyen Salt "Geçtiğimiz hafta yaptığımız miting gösteriyor ki Mersinliler hizmete aç. Biz bu açlığa Allah'ın izni ile 30 Mart akşamı son vereceğiz" diye konuştu.

"BİLİMSEL KONUŞUYORUZ"

AK Parti belediye başkan adaylarının tamamının genç-dinamik-sağduyulu ve çalışkan kişilerden oluştuğunu söyleyen Salt "Rakiplerimizin her ikisinin de adayları yaşlı. Mustafa Sever ise genç ve dinamik. Şu anda diğer partilerin 2 puan önündeyiz. Bu farkın 4-5 puan olmasını hedefliyoruz. Onlar anket sonuçlarını atarak konuşuyorlar. Atmak serbest. Biz ise bilimsel konuşuyoruz. Sonuçları aslında kendileri de çok iyi biliyor" şeklinde konuştu. Mersin'de Büyükşehir Belediyesi'nin de içinde olduğu 14 belediyeden en az 7-8'ini kazanmalarının işten bile olmadığını iddia eden Başkan Salt "Biz Erdemli ve Anamur'da yüzde 60'ın Mut'ta ise yüzde 50'nin altında çıkacak oyu başarısızlık olarak kabul ediyoruz. Çamlıyayla, Gülnar, Bozyazı'da çok iyi durumdayız. Silifke'de bıçak sırtı bir seçim olacak" dedi.

YABANCI DİL BİLMELİ

Mersin'de Büyükşehir Belediye başkanlığı yapacak kişinin en az 1 yabancı dil bilmesi gerektiğine inandığını anlatan AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt "AK Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Mustafa Sever bu özelliğe sahip, engin bilgi birikimi olan bir kişi. Diğer 2 aday ise yabancı dil bilmezler" dedi. Seçimlerde BDP'nin Mersin Büyükşehir Belediyesi için şansı olmadığını bu partinin yöneticilerinin de bildiğini öne süren Salt, "Sonucunda onlar da çalışıyor ve Akdeniz ile Tarsus'ta zorlayacaklardır. Büyükşehir'de ise AK Parti- CHP ve MHP yarışır ve ipi AK Parti göğüsler. Bizim tahminiz yüzde 32 AK Parti, yüzde 30 CHP, yüzde 29 ise MHP alır" dedi.

MEVCUT CEO YÖNETEMİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni AK Parti'nin kazanması halinde ilk işlerinin kaynakların en etkin şekilde Mersin'e kullanılmasını sağlamak olacağını söyleyen Salt "Mersin Büyükşehir Belediyesi 15 yıldır gerek proje gerekse finansal anlamda iyi yönetilmiyor. Büyükşehir belediyeleri birer holding gibidir. Başkanları da birer CEO'dur. Fakat şu anki CEO finansal olarak da idari olarak da bu holdingi yönetemiyor. Biz kazanınca nasıl yönetilmesi gerektiğini herkese göstereceğiz. 15 yıl grev yapıp '330 km altyapı yaptık' diye billboarda çıkacaksınız fakat ertesi gün şehrin en müstesna semtleri sular altında kalacak. Bunun hiçbir açıklaması olamaz" ifadelerini kullandı.

İLK HİZMET ULAŞIMDA

Büyükşehir Belediyesi'nde laçkalaşmış bir bürokratik yapının var olduğunu ve seçimlerin ardından bu yapıya da son vereceklerini iddia eden Salt "Bunun yanı sıra ilk iş olarak kentin ulaşım sorununu çözeceğiz. Organize Sanayi Bölgesi kent merkezine 25 km uzaklıkta ama 1 saatte ancak gidilebiliyor. Çok büyük eksiklikler var kentimiz adına. Doğu-batı aksında kesintisiz tek yol var bunu en az 2'ye 3'e çıkaracağız" dedi. İşsizlik sorununun da üzerine gideceklerini ifade eden AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt, çözüm olarak belediye yatırımlarını öne çıkaracaklarını ve dış yatırımların Mersin'e gelmesini sağlayacaklarını söyledi.

ÖVÜNECEK PROJESİ YOK
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın 15 yıldır bu görevde olduğunu ve doğru buldukları 2 projeyi hayata geçirdiğini aktaran Salt şunları söyledi: "Mersin'in eksiği çok maalesef. Macit Özcan'ın 'Doğru projedir' dediğimiz 2 projesi oldu. Bunların ikisi de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasal ve finansal desteği ile gerçekleşen Atıksu Arıtma -ki batı var doğu yok- ve katı Atık Bertaraf Tesisi'dir. Katı atık tesisinde de proje atıkların ayrıştırılıp, çürütüldükten sonra metanı alındıktan sonra kalan artığın gübre olarak kullanılmasıydı. Fakat şu anda sadece depolama işlemi yapılıyor. Yani Macit Özcan'ın övüneceği projesi yoktur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin yeni yüzyıla yakışır kent olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN