Bakır kursunda huzur buldular

Giriş Tarihi: 18.3.2014

Gaziantep'te tedavi gören madde bağımlısı çocuklar, düzenlenen bakır işlemeciliği kursuyla topluma alışıyor

GAziantep'te tedavi gören madde bağımlısı çocuklar, bakır işlemeciliği kursuyla topluma kazandırılıyor. Büyükşehir Belediyesine bağlı Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezi, çeşitli nedenlerle suça sürüklenmiş, sokakta yaşayan ve madde bağımlısı çocukları hayata kazandırmak için tedavilerinin yanı sıra meslek öğrenmelerine katkı sağlıyor.

GÖZETMEN EŞLİĞİNDE EĞİTİM
İŞKUR ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen kursa katılan çocuklar, Gaziantep Bakırcılar Odasının desteğiyle bakır işlemeciliğini öğreniyor. Odaya ait merkezde haftanın 5 günü gözetmen eşliğinde eğitim alan çocuklar, geçirdikleri zorlu sürecin ardından topluma yeniden katılmanın huzurunu yaşıyor. Merkezde ayrıca sokak çocuklarına yönelik eğitim de veriliyor.

İNSANLARLA TANIŞIYORUM

Merkezde düzenlenen kursa katılan 18 yaşındaki M.T, Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkeziyle tanışmasının ardından hayatının değişmeye başladığını söyledi. Merkez aracılığıyla kursa başladığını dile getiren M.T, "Önceden madde bağımlısıydım. İnsanlar benden nefret ediyor, uzak duruyordu. Buraya geldim, insanlarla tanışmaya başladım. Bana iyi davranıyorlar" diye konuştu.

PARA KAZANABİLİYORUM

17 yaşındaki M.O. da madde kullanmaya 10 yaşında başladığını, yaklaşık 3,5 aydır da merkezde tedavi gördüğünü ifade etti. Madde kullandığı süreçte ailesiyle konuşmadığını, eve gitmediğini ve farklı illere kaçtığını dile getiren M.O, "Benden küçükler bile benimle dalga geçiyorlardı. Onlara inat iyileşmeye karar verdim. Bakırcılık kursuna yazıldım. Artık alnımın teriyle para kazanabiliyorum" dedi.

YENİ BİR HAYAT

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, kurdukları üç aşamalı rehabilitasyon merkezinin, çeşitli nedenlerle uyuşturucu veya madde bağımlısı olan, sokakta yaşayan ve çalışan çocukların hayatını değiştirdiğini söyledi. Güzelbey, çocukların önce tedavi edildiğini, sonra da verilen eğitimle iş hayatına kazandırıldığını vurguladı.

USTA OLUYORLAR
Güzelbey, "Uzman psikolog ve sosyologlar tarafından eğitilen gençlerimizin kimisi üniversitede mühendisliği kazanırken, kimisi barındığı eski tarihi yapıların restorasyon yapımında taş ustası, kimisi fırıncı, kimisi ise lokantacı oldu. Ayrıca, tedavi gördükleri rehabilitasyon merkezinde kendisi gibi aynı kaderi paylaştığı arkadaşlarına öğretmenlik yapıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakır kursunda huzur buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN