Başkan adayına yakışmayan tavır

Adana'da düzenlenen Ceyhanspor gecesinde davetlilere, Başbakan'a ve bakanlara hakaret içeren sözleri ve saldırgan tavrıyla eleştirilen MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü'ye tepkiler artıyor

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Adana'da Ceyhanspor yararına düzenlenen gecede MHP Büyükşehir Başkan adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün öfke ve kin dolu tavırları, aralarında Kaymakam Gürbüz Karakuş, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın da bulunduğu davetlilere, Başbakan ve bakanlara hakaret içeren sözler sarf etmesi ağır eleştirilere yol açtı. AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve Kaymakam Gürbüz Karakuş tepkilerini sert söylemlerle dile getirirken, MHP adayı Hüseyin Sözlü, "Bize sataşma olunca dayanamadım o sözleri sarf ettim. Benim hiçbir sözün altında kalmayacağımı Adana bilir. Yalakalık yapanlara haddini bildiririm" dedi.

TAKIMLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Bölgesel Amatör Ligi'nde mücadele eden Ceyhanspor için Sheraton Oteli'nde 14 Mart Cuma günü bir gece düzenlendi. Geceye Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, ilçede görev yapan bürokratlar, çeşitli siyasi partilerin belediye başkan adayları ve seçkin bir davetli topluluğu eşleriyle birlikte katıldı. Program neşe içinde devam ederken plaketini almak üzere sahneye davet edilen Kaymakam Gürbüz Karakuş, yeşil-beyazlı kulübün zor günler geçirdiğini belirterek, "Birileri tarafından şike ile düşürülen bu takım önce işadamı Cengiz Özal tarafından toparlandı, sonra da Mustafa Aydar tarafından şampiyonluğa oynayan bir ekip haline getirildi. Emeği geçenleri kutluyorum" diye konuştu.

AĞIR HAKARETLER

Bu sözlerden sonra eline geçirdiği mikrofonla sahneye fırlayan MHP adayı Hüseyin Sözlü, öfke ve hiddet kokan sert bir üslupla başladığı konuşmasında Kaymakam Gürbüz Karakuş'u basiretsizlikle suçlayarak, "O dönemde kardeşim Sedat Sözlü kulüp başkanıydı. Telefonu dinlemeye alınan bir kişi ile yaptığı konuşma yüzünden açılan davadan berat etti" dedi. Sözlü daha sonra Kaymakam Karakuş ve Milletvekili Ünüvar'ın bulunduğu masaya dönerek, "Kimsin sen, hakkın var mı böyle konuşmaya" diyerek, "30 Mart'ı bekliyoruz. Siz kimsiniz? Geceyi kirletmeye hakkın var mı senin? Kızıyla, oğluyla hırsızlık yapan Başbakan ile bakanlar telefonda yakalanmadılar mı bu memlekette? Siz onların öncülüğünü yapmıyor musunuz?" diye bağırmaya başladı.

SİYASİ ARENA DEĞİL

Bir anda salon hareketlendi. Geceye gölge düşmesini istemeyen Ceyhansporlu taraftarlar ile Hüseyin Sözlü taraftarları arasında bir gerginlik yaşandı. Araya girenlerin çabasıyla Hüseyin Sözlü salondan dışarı çıkarıldı. O sırada Milletvekili Necdet Ünüvar, Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş ve Yumurtalık Belediye Başkanı Turgut Erişmen ile bazı davetliler, tepkili şekilde geceden ayrıldı. Kulüp Başkanı Mustafa Aydar, "Bu gece Ceyhanspor'un gecesi. Hiç kimsenin siyasi arenası değil. Lütfen kimse gitmesin. Gecemiz devam ediyor" diye konuşma yaptı ancak huzuru bozulan davetliler birbiri ardına geceyi terk etti.

NEZAKETLİ OLMAK GEREK
AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, bu olay üzerine dün düzenlediği basın toplantısında MHP adayı Hüseyin Sözlü'yü sert bir dille eleştirerek şöyle konuştu: 14 Mart akşamı Ceyhanspor'un toplantısında bir siyasi partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayının, Sayın Başbakanımızla ve ailesiyle ilgili çok galiz ifadeleri var. Aday olmak farklı, bir siyasi düşünce mensubu olmak farklı ama insan olmak ve insan olabilmeyi devam ettirebilmek daha önemli. Sadece nefes almak, yiyip içmek insanlık demek değildir. İnsan gibi yaşayabilmeyi becerebilmek insanlık. Nezaketli olmak lazım. Ben o aday arkadaşımızın Sayın Başbakanımıza ilişkin söylemiş olduğu sözleri kendine yakıştırabiliyorum.

DAHA AĞIRINI HAK EDİYOR
Öncelikle sizlerin huzurunda, terbiyem elvermediği ve mensubu bulunduğum partinin ahlaki temayülü elvermediği için ağır ifadeler kullanmak istemiyorum ama çok daha ağırlarını hak ediyor. Adana halkı bu insana gereken cevabı sandıkta verecektir. Demokratik bir yarış içindeyiz. Ancak bu arkadaşın bir devlet büyüğüne saygı göstermeyi bilmesi lazım. Elindeki 150-200 bin nüfuslu bir şehri yönetmeyi beceremeyen bir isim, 2 milyon 200 bin nüfuslu Adana'yı yönetmeye talip olurken, 'Kardeşim haddini bil. Sen nereye talip oluyorsun' demedik. Ama kendisi haddini aşmaya başladı. O arkadaşımız inşallah bundan sonra haddini bilir. Biz sakin ve huzur içinde bir seçim atlatmak istiyoruz. Bir Adanalı olarak Adanalı bir kişiye bu tarz ifadeleri yakıştıramıyorum.

BENİ TAHRİK ETTİ
MHP Büyükşehir adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yaptığı konuşmanın yersiz olduğunu belirtirken, "Aslında konuşmamam gerekirdi ancak dayanmadım. Ceyhan Kaymakamı'nın ortamı geren sözleri karşısında susamazdım. Telefon dinleme mesnetsizse başbakanlar, bakanlar aile boyu yakalandı dedim. Yağcılık yapmaya utanmıyor musunuz dedim. Kardeşim Sedat ile ilgili şike iddialarında bulundu. Benim kardeşim de telefona takılmıştı. Mahkemede aklandı. İsim vermeden kardeşimi gündeme getirdi, ben de bunun altında kalmadım. Hiçbir sözün altında kalmayacağımı da bütün Adana bilir. Kaymakam Gürbüz Karakuş konuşmasıyla beni tahrik etti" diye konuştu.

HERKESİ KUCAKLAMALI
AK Parti Milletvekili Necdet Ünüvar da, geceye yoğun programları nedeniyle saat 22.00'de katılabildiğini belirterek, "Plaket verme töreni başlamıştı. Kaymakam beyin konuşmasından sonra söz alan Hüseyin Sözlü, son derece nezaketsiz ve gecenin rengine uymayan bir tavır sergiledi. Orada sadece kendisi değil diğer siyasi partilerin adayları da vardı. Orası bir spor kulübünün gecesiydi. Bu tür tavır ve hareketler asla yakışmadı. AK Parti'nin giderek yükselen grafiği kendisini germiş olabilir. Büyükşehir'i yönetmeye aday olan bir insanın herkesi kucaklaması gerek. Hakaret etmesi değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan adayına yakışmayan tavır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN