Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşi işsiz kadın, hem işinin hemde eşinin patronu oldu

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde eşi işsiz olan kadın, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) aldığı yüzde 50 hibe destekli krediyle kiraladığı depoda yetiştirdiği kültür mantarlarını satarak hem eşinin hem de işinin patronu oldu. İlçeye bağlı Uzunsöğüt köyünde yaşayan Halime Akkaya, ziraat mühendisi olan eltisinin tavsiyesi ile kültür mantarı yetiştirmeye karar verdi.

GÜNLÜK 20 KİLOGRAM ÜRETİM

Akkaya, SYDV'den aldığı destekle ilçe merkezinde kiraladıkları bir depoyu mantar bahçesine çevirdi. Akkaya, buğday sapı ve özel toprak karışımıyla oluşturulan alanda günlük 20 kilogram mantar üreterek hem ülke ekonomisine hem de aile bütçesine destek sağlıyor. Kaymakam Serdar Kartal, Akkaya'nın kültür mantarı yetiştirmek için SYDV'ye müracaatta bulunduğunu, geçen yıl kasımda yüzde 50'si hibe olmak üzere kredi desteği verdiklerini ifade etti.

EŞSİZLİKTEN KURTULDU
Kartal, Akkaya'nın başarılı olması durumunda kredi kısmının da hibeye dönüştürüleceğini belirtti. Halime Akkaya ise eşinin işsiz olduğunu, bu durumu gören eltisinin, mantar üretimi teklifinde bulunduğunu belirterek, elde edilen ürünleri ilçedeki lokanta ve marketlere satmaya başlayan eşinin de işsizlikten kurtulduğunu aktardı. Akkaya, kendisine tanınan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğine işaret ederek, "Bütün ev hanımlarına tavsiye ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşi işsiz kadın, hem işinin hemde eşinin patronu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN