Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-İslam eserleri yeniden şekilleniyor

Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde kadınlar tarafından aslına bağlı kalınarak modernize edilen Türk-İslam eserleri, enstitüdeki müzede sergileniyor

Giriş Tarihi: 25.3.2014
Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde kadınlar, Türk-İslam eserlerini aslına bağlı kalınarak modernize ediyor. Enstitüde kurs gören kadınlar, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait birçok Türk-İslam eserini, ahşap işlemeciliği, rölyef, kaat'ı, tezhip, suzeni, taş eskitme, ahşap oymacılığı gibi teknikleri kullanarak modernize ediyor.

YERİNDE İNCELENİYOR

Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Filiz Töz, her yaş aralığında kadın kursiyerlerin olduğu enstitüde, 4 bin öğrenci ve 150 personelin eğitime devam ettiğini belirtti. Daha çok geleneksel el sanatları, Türk- Osmanlı, Türk-İslam eserleri ve buna benzer çalışmaları yaptıklarını ifade eden Töz, çalışmaların orijinaline bağlı kalınarak modernize edildiğini söyledi. Töz, eserlerin yerinde izlenip çekimleri yapıldıktan sonra tekniğine uygun gerçekleştirildiği aktardı.

MODERNİZE SELÇUKLU KAPILARI

Modernize edilen eserler arasında en çok Selçuklu dönemine ait kapıların ilgi çektiğini kaydeden Töz, Konya'daki Sadrettin Konevi Camii ve Ankara'daki Hacı Bayram Camii'nin kapılarını pirinç, rölyef, gümüş ve bakır karışımdan oluşan çalışmayla yaptıklarını belirtti.Töz, son olarak Osmanlı'da sıkça kullanılan kaat'ı sanatını da çalışmalarına kattıklarını kaydetti. Özellikle tezhip sanatında eğitimli uzmanların, orijinaline bağlı kalarak ya da kendi ürettikleri desenleri öğrencilere öğrettiğini belirten Töz, "Osmanlı'da kullanılan selvi ağacı desenini kullandık. Selvi ağacı, sonsuzluğu ifade ettiği için değişik çalışmalarda yer veriyoruz. Aynı zamanda taş eskitme kaat'ı, rölyef tekniklerini de sıkça kullanıyoruz. Son bir yıl içerisinde en çok ilgi gören çalışmalarımızdan biri de tesbih ve sorguçlarımız. Tesbihleri değişik tekniklerde kullanıyoruz" dedi.

EL HAMRA SARAYI'NIN KAPISI
Endülüs İslam sanatının en güzel örneklerinden olan İspanya'daki El Hamra Sarayı'nın kapısını da modernize ettiklerini ifade eden Töz, "Bunu, enstitü müzesinde sergiliyoruz. Rölyef tekniği, taş eskitme, pirinç gümüş karışımları kullanılarak orijinaline yakın çalışma yapıldı. Bu çalışmayla bin bir gece masallarının yaşandığı El Hamra Sarayı'nı da Adana'ya taşımış oluyoruz. Kadınlarımız bu çalışmaları yapmaktan keyif alıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-İslam eserleri yeniden şekilleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN