Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet Boncuk: Asım Güzelbey

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in görev süresi bu hafta doluyor. Yeniden aday olmayarak siyaset tarihimizde pek de kolay rastlanmayan bir örnek sergileyen Başkan Güzelbey, son haftasında hizmete açtığı bir projeyle müthiş bir final yaptı.
1 milyon metrekarelik alanda yapılan çevre düzenlemesiyle bir cazibe merkezi haline gelen Alleben Göleti, Gaziantep'in deyim yerindeyse denizi gibi oldu.
Büyükçe bir göl haline gelen Alleben'de birkaç yıldır su sporları bile yapılıyordu ama artık yelken ve kano yarışlarından su kayağına kadar farklı spor dallarını burada gerçekleştirmek mümkün.
Çevresinde yeşil alanları ve otoparklarıyla devasa bir piknik alanı var.
Piknik deyip geçmeyin, Gaziantepliler için olmazsa olmazdır.
6 gün boyunca çalışıp ekmeğini kazanan Gaziantep'in zengini de fakiri de mutlaka haftanın bir günü de ailesiyle birlikte sahreye (pikniğe) gider.
Hem Alleben Göleti sıradan bir piknik alanı değil, turizm amaçlı bungalovları, karavan parkı, restoranları ve kafeleriyle çağdaş bir dinlenme alanı.
Her belediye başkanı yol, kaldırım ve asfalt yapar ama kentleri geleceğe taşıyacak düzenlemeler herkese nasip olmaz. Başkan Güzelbey'in 10 yılda kentin turizm potansiyeline sahip yerlerin düzenlemesini yaparak, bölgenin turizm açısından cazibesini ve turizm geliri pastasındaki payını arttırdığını artık rakipleri bile kabul ediyor.
Güzelbey'in kültür ve turizm alanında yaptığı çalışmalar saymakla bitmez, Gaziantep Kalesi'nin çevresinden başlayarak Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı, Şirehanı, tarihi Bey Mahallesi ve Bayazhan da biten 5,5 kilometrelik Kültür Yolu güzergâhında yer alan onlarca tarihi eser bu dönemde restore edilerek yaşama kazandırıldı. İkisi özel olmak üzere 10 müze açıldı. Bunların sekizi bizzat Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırıldı.
Dünyanın en büyük mozaik müzesi de yine Güzelbey tarafından yaptırılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teslim edildi.
Kültür Yolu güzergâhı ile çevresinde yer alan ve çoğu terkedilmiş haldeki eski Antep evleri bugün kentin en zengin semtindeki lüks dairelerden de pahalı hale geldiyse bu Güzelbey'in eseri.
Tarihi çarşılar bir görkeme kavuşmuş, görüntü ve bilgi kirliliği ortadan kalkmışsa bu Güzelbey'in eseri.
Gaziantep bugün artık pek çok şeyle anılır olduysa bunun önemli bölümü yine Güzelbey'in eseri.
Gaziantep "Büyükşehir" Belediyesi'nin ilk başkanı Celal Doğan, kentin su ihtiyacının karşılanması, alt yapı çalışmaları ama özellikle de 100. Yıl Kültür Parkı ile önemli bir döneme imza atmıştı, Asım Güzelbey bayrağı zirveye taşıdı.
Yerine gelecek olan ismin işi çok zor bayrağı daha da yükseklere taşıması gerecek ama bir yönüyle işi çok kolay, önünde müthiş bir vizyon ve geniş bir ufuk var…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Boncuk: Asım Güzelbey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN