Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağcami esnafı yalandan bıktı

Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde süren restorasyon çalışmalarının bitmemesi esnafı isyan ettirdi. "Bir ayda bitecek diyorlardı hepsi yalanmış. Umudumuz yeni başkanda" dediler

Adana'da geçtiğimiz yıl Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde başlayan restorasyon ve yenileme çalışmalarının aradan bir yıl geçmesine rağmen hala tamamlanmaması esnafı bıktırdı. Büyükşehir Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın geçtiğimiz Şubat ayında, "Firma ile görüştük. İşler bir ayda bitecek" şeklindeki açıklamasına rağmen hiç bir ilerleme olmadığını ifade eden esnaflar, "Evimize ekmek götüremez hale geldik. Kimse bizimle ilgilenmiyor. Aldırmaz'ın sözüne inanmıştık ama yalan çıktı. Umudumuz yeni seçilen Büyükşehir Başkanı'nda" dediler.

POSTERLERLE REKLAM

Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl "Akıllı Dokunuş" projeleri kapsamında Ali Münif Yeğenağa Caddesi ile tarihi Büyüksaat kulesi civarında restorasyon ve yenileme çalışmaları yapmak istemiş ve işi İzmirli bir firmaya ihale etmişti. Çalışmalar başladıktan sonra kentin dört bir yanına Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın posterlerinin bulunduğu afişler asılmış ve çalışmaların başladığı duyurulmuştu. Restorasyon ve yenileme çalışmalarının başlaması bölge esnafını mutlu etmiş ve "Düzenli, temiz ve derli toplu işyerlerinde iş yapmanın" hayalini kurmaya başlamışlardı.

YAPILAN YERLER DÖKÜLÜYOR

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. İhaleyi alan firma bir süre sonra Büyükşehir tarafından hakedişlerinin ödenmemesini gerekçe göstererek işleri yavaşlattı. İlk günlerde 50-60 kişilik işçi grubunun olduğu yerlerde işler son günlerde 5-6 işçi tarafından devam etti. Restorasyon işlerinin uzaması bölgeye müşteri girişini tamamen kestiği için esnaf günlerce satış yapmadan kepenk kapattı. Yapılan işyerlerinin sıvaları kısa sürede dökülmeye başladı. Son derece kalitesiz işçiliğin uygulandığı çalışmalarla ilgili tepkilerini dile getiren esnaflar, Büyükşehir Belediyesi'ne veryansın etti.

SİFTAHSIZ GÜNLER

Bölge esnafının feryatlarının SABAH Güney'de manşet olmasından sonra geçtiğimiz Şubat ayı içinde bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, firma ile görüştüklerini ve ödenek sorununu ortadan kaldırmak için başka yerden kaynak aktaracaklarını ve çalışmaların bir ay içinde tamamlanacağını müjdeledi. Bölge esnafı bu haber üzerine yeniden umutlandı. Ancak aradan geçen bir ay içinde inşaat ışık hızı ile değil kaplumbağa hızı ile sürdü. Ne işçi sayısı arttı, ne de çalışmalar ilerledi. Beklemekten bıkan birçok esnaf çareyi başka yere taşınmakta buldu. Kalanlar ise evlerine ekmek götürememenin ezikliği içinde siftah etmeden kepenk kapatmaya devam etti.

HEYALET SEMTE DÖNDÜ

Bu gidişle işlerin 2 yıldan önce bitmeyeceğinden yakınan bölge esnafı, "Büyükşehir Başkan Vekili Zihni Aldırmaz buraya gelip bizi umutlandıran sözler ediyordu. Ama verdiği sözlerin hepsi yalan çıktı. Ona güvenmekle hata etmişiz. Tek umudumuz yeni seçilecek başkanda. Adana'nın en gözde yerlerinden biri olan Ali Münif Yeğenağa Caddesi bir an önce eski kimliğine kavuşmalı. Cadde yamalı pantolon gibi oldu. Daha dükkanların ön cephesi bitmedi. Bunun bir de arka yüzü var. Toz toprak solumaktan hepimiz hasta olduk. Gece sokak lambaları yanmıyor. Burası resmen hayalet semt oldu. Bize bunu reva görenleri vicdanları ile baş başa bırakıyoruz" diye dert yandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağcami esnafı yalandan bıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN