Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elbistan'da üreticiler soğuk havadan dertli

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde don olayı, erken çiçek açan kayısı ağaçlarında ağır kayba yol açtı. Tüm ekili alanlarda zararın yüzde 100 olduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, erken çiçek açan kayısı ağaçlarını don vurdu. Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, "Elbistan bölgesinde 30 Mart akşamı sıcaklık düşüşü yaşandı. Tüm bölgeyi etkisi altına alan rüzgârlarla birlikte hava sıcaklığı -12 dereceye kadar düştü. Erken çiçek açan kayısı ağaçlarını don vurmasına neden oldu" dedi. Bulut, bu yıl kayısı üretiminde büyük şanssızlık yaşadıklarını belirttiği açıklamasında, "Kış aşlarımızın ılıman geçmesi neticesinde meyve ağaçlarında çiçeklenme erken oluştu. Kayısı ağaçlarının 20 Mart'ta değil de en erken 15 Nisan'da çiçek açması gerekirdi. Daha önceki yıllara göre bu yıl daha erken olarak 20 Mart'ta çiçek açmaya başlayan kayısı bahçeleri, tam çiçek zamanında bu şiddetli don olayından dolayı büyük zarar gördü. Bembeyaz çiçeklerle kaplı olan ağaçlarda tek bir çiçek bile kalmadı" dedi.

SİGORTALI OLAN BAŞVURSUN
Memet Ali Bulut şöyle devam etti: "Elbistan'da bir milyon 200 bin kök kayısı ağacı mevcut. Bunun maddi geliri bizim hesaplamalarımıza göre 40-50 bin ton yaş meyve, 10 bin ton kuru meyveye tekabül eder. Bu rekoltenin ekonomik değeri de 40 milyon liradır. Kayısı ağaçlarında yüzde 100 zarar var. 10 köyde incelemeler yaptık. Tüm bahçelerde durum aynıdır. Bölge çiftçimize geçmiş olsun diyorum. Elimizden gelen bir şey yok. Kayısı sigortası yaptıran üreticilerin TARSİM'e başvurması gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elbistan'da üreticiler soğuk havadan dertli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN